Návod na ručně háčkovanou čepici

Napsal | 23.1.2015

Ruční práce je u nás, ale i ve světě ceněna zlatem. Za výrobky, které jsou vyráběné ručně, si můžeme leckdy pořádně připlatit. Málo kdo ale ví, že velkou spoustu věcí si můžeme udělat sami doma – stačí k tomu trocha zručnosti, trpělivosti a samozřejmě nějaký návod. Dnes jsem se zaměřili spíše na kreativní maminky, které by rády upletly, či uháčkovali svým ratolestem nějakou pěknou čepici. Jak je výroba čepice náročná, co k tomu budete potřebovat a kde najdete nejlepší návody? Dozvíte se v následujícím článku.

Potřeby nutné k háčkování čepice

Začneme potřebnými věcmi. Pokud začínáte s háčkováním a myslíte to vážně, určitě se Vám bude hodit nějaká sada na háčkování. Existuje totiž poměrně velké množství druhů háčků – ty se následně číslují. Liší se velikostně a číslo udává velikost zakončení háčku. Ceny těchto sad se liší dle zpracování a kvality, nicméně za opravdu pestrou a odolnou sadu zaplatíte něco kolem 350-500 korun.

Co se materiálu týče, zde můžete opravdu experimentovat. U každého návodu pak většinou naleznete i použitou vlnu, včetně výrobce.

Náročnost pletení

Náročnost je poměrně diskutabilní. V zásadě je obyčejná háčkovaná čepice pro děti velice snadnou záležitostí, která se hodí i pro začátečníky, nicméně pokud si chcete vyhrát s výzdobou, či nějakými doplňky, tvarem apod., určitě byste už měli mít za sebou něco uháčkovaného.

Návodů je spousta

Hlavní jsou pak samotné návody. Na portálu Minibazar.cz najdete poměrně velké množství návodů na háčkované čepičky. Jana D. zde potom přidala návod pro začátečníky – vysvětlujte způsob číslování i princip, jak háčkovat jednotlivé řady, kdy přidávat, nepřidávat atd. Vše je pak doplněno o fotografie ze samotného procesu háčkování, kde jsou doplněny i popisky.

Návod na pletenou čepici

Video-návody pro začátečníky

Pokud upřednostňujete video-návody, můžete zkusit Youtube. Zde je video s názvem „Háčkování – začátek háčkované čepičky.avi“ od autorky „bububacek“. Toto video je kompletně v češtině a vysvětluje zejména začátky háčkování – je tedy vhodné pro absolutní nováčky.

Návodů je pak na internetu celá řada a je jenom na Vás, který Vám bude vyhovovat nejvíce.