Sukulenty – pokojové rostliny nabídka

Napsal | 20.1.2015

Vrátili jste se z dovolené a našli jste většinu svých pokojových rostlin zvadlou? Jistě víte, o čem hovořím. Naprostá většina pokojových rostlin má totiž velké listy, kterými se za horkých letních dnů odpařuje obrovské množství vody. Pro Vás, kteří často cestujete, a  nemůžete důkladně starat o květiny, jsou tu sukulenty.

Sukulenty – nenáročné rostliny

Sukulenty jsou zvláštní skupinou rostlin, která je příbuzná s kaktusy. Někde se dokonce uvádí, že kaktusy jsou jedním z typů sukulentů, jinde naopak. Typickou vlastností rostlin je malá spotřeba vody. Sukulenty ji totiž dokáží udržet ve svých dužnatých listech po velmi dlouhou dobu. Dokonce jim nebude ani vadit, když je například zalijete pouze jednou týdně.

Podobně jako kaktusy mají i sukulenty rády přímé slunce, umístěte je proto na jižní, či jihozápadní okno. Přes léto dokonce můžete sukulenty letnit, nejprve je ale musíte postupně zvykat na slunce. Sukulenty rostou pomaleji, než jiné druhy pokojových rostli. Nemusíte se tak obávat, že by Vám za pár let přerostly přes hlavu.

Vhodné do panelových bytů

Tyto rostliny se skvěle hodí i do panelových bytů, protože jim suchý vzduch v zimním období nevadí, jako jiným. Sukulenty lze běžně zakoupit v každém květinářství, kde je nalezneme po boku s kaktusy. Asi nejznámějšími zástupci sukulentů jsou tlustice (crassula). Ty patří ke stálicím mezi pokojovkami. Často se s nimi setkáme u našich babiček. Tlustice mají velmi elegantní vzhled – připomínají miniaturní strom. Poznáme je tak, že na hnědošedých listech mají menší, okrouhlé, dužnaté lístky tmavě zelené barvy. Tyto rostliny většinou nekvetou. Bílé květy jsou u nich spíše vzácností. Tlustice Vám vydrží mnoho let.

Alternativa za tlustici – Portulacaria nebo Agáve

Rostlinou, připomínající tlustici, ovšem s menšími listy, je portulacaria. Tyto rostliny, na rozdíl od tlustic, mohou mít i panašované listy a rostou velmi pomalu. Dalšími stálicemi na trhu jsou aloe a agáve. Aloe vytváří růžici delších, dužnatých listů. Chladivý gel, který listy produkují po seříznutí, se v lidovém léčitelství používá na spáleniny. Agáve také vytváří růžici listů, jež jsou ale širší a tužší. Agáve patří mezi rostliny, které kvetou pouze jednou za svůj život. Agáve americká, odkud pochází, se používá na výrobu tequilly.

Toto není celá nabídka sukulentů. Tyto a další zástupce najdete v každém květinářství.