Dekorační koule – návod na výrobu

Napsal | 12.1.2015

Skvělým příkladem, jak si ozvláštnit všední domácnost, je dekorační koule. Dekorační koule, jak samotný název vypovídá, mají zdekorovat – vyzdobit, Vaši domácnost. Tyto doplňky již téměř patří k modernímu bydlení.

Exteriérové a interiérové dekorační koule

Existují dva základní typy – a to koule do interiéru a koule do exteriéru. Nejsnadnějším způsobem, jak dekoraci pořídit, je ten, že si ji zajdeme koupit do specializovanějšího obchodu, jako je např. IKEA. V těchto prodejnách zakoupíte nejčastěji různé dřevěné nebo proutěné koule různých velikostí. Jimi a ještě například i kamennými koulemi, které vypadají také velmi pěkně, si následně můžete vyzdobit Vaši zahradu. Na rozdíl od těch dřevěných ty kamenné vydrží podstatně déle. Dřevěné koule na druhou stranu můžete lépe uplatnit v interiéru.

V interiéru také můžete použít nerezové, jež vypadají přímo nadpozemsky, nebo  papírové. Papírové koule Vám navodí specifickou atmosféru dálného Východu, protože svým vzhledem připomínají lampion či japonské origami.  V interiérech lze také použít kusy ze skla. Některé jsou přímo součástí lustrů, jiné lze sehnat i samostatně. Přímo mysticky působí skleněná koule ve stylu Feng Shui.

Návod na výrobu

Dekoraci si můžete vyrobit dokonce i sami. Nejjednodušší na výrobu jsou papírové kusy. Ty se většinou skládají z menších částí, jejichž spojením vznikne finální produkt. Barvu papíru můžete libovolně měnit dle Vašeho vkusu. Také samotná velikost je čistě pouze na Vás. Jednoduchý návod, jak vyrobíte papírovou kouli v pár krocích, naleznete na internetu. Nás ovšem upoutaly venkovní koule, které lze taktéž vyrobit doma – lépe tedy na zahradě. Při postupu si můžete zvolit z několika možností – nejlepší bude vytvořit základ z polystyrenu, na který pouze přilepíte kamínky či dlaždičky. Mezery mezi nimi se vyplní tenkou vrstvou betonu. Výsledný produkt lze pro jistotu přetřít bezbarvým lakem. Nádherná mozaiková nebo kamínková koule Vám vydrží několik sezón. Výroba vlastní dekorace jak vidíte, je velmi snadná, proto neváhejte a hned se do ní pusťte.