Rekonstrukce stodoly na rodinný dům

Napsal | 11.1.2015

V dnešním díle našeho stavitelské mini-seriálu se podíváme na přestavbu stodoly na rodinný dům. Ukážeme Vám, co všechno je třeba promyslet, kolik taková přestavba stojí a čemu se rozhodně nevyhnete.

Co dělat se starou stodolou? – Zahajte rekonstrukci!

Prarodiče Vám odkázali starou stodolu, která je ať už více, nebo méně zbytečná, neboť Vaším životním cílem není pěstovat králíky a sázet hrášek, jako tomu bylo dříve. Zároveň se Vám nechce stodolu prodávat – ať už z obavy, že jí nikdo nekoupí, nebo se Vám jen líbí okolí a přilehlé pozemky. Řešení je velmi jednoduché – přestavte si celou stodolu na rodinný dům. Než se ale do čehokoliv pustíte, je třeba si všechno velmi pečlivě naplánovat a následně vyřešit stavební povolení – to vyřídíte buď sami, na konkrétním obecním úřadě, nebo vše můžete svěřit stavební firmě, která se postará jak o návrh, tak i o potřebné formality.

Ponechejte vnější zdi

Předpokládejme, že se jedná o velmi starou velkou stodolu, o kterou nebylo již léta pečováno. Jako velmi vhodnou variantou se jeví jakýsi rodinný dům ve stodole – zachováte v podstatě jen vnější stěny a dovnitř vměstnáte všechny potřebné místnosti/rodinný dům. Náklady budou opravdu vysoké – bude potřebovat velmi pravděpodobně rekonstruovat celou střechu, obnovit fasádu původních vnějších zdí a pak samozřejmě postavit onen vnitřní dům.

Použijte hlavně dřevo a kámen

Myslet byste určitě měli zejména esteticky – zvolte pokud možno hodně dřevěných doplňků. Kamenné fasády na vnějších stěnách dodají domu rurální a přitom moderní vzhled. Velká prosklená okna (nejlépe francouzská) jsou jistě také tématem k diskuzi. Na velkých stěnách stodoly i celého domu by totiž malá okna vyzněla doslova komicky.

Cena rekonstrukce

Co se týče ceny, bude se jednat řádově o miliony, včetně výstavby nového rodinného domu uvnitř. Pokud byste rekonstruovali čistě jen samotnou stodolu, znovu nahodili zdi, vytvořili strop a další patro, příčky, rozvody elektřiny a odpadu, podlahy, okna atd., opět byste se dostali na sumu k milionu korun.

Krásná stará stodolo

Jak můžete vidět, přestavba stodoly na rodinný dům určitě není levnou záležitostí, nicméně výsledek za to opravdu stojí.

Rekonstrukce stodoly na rodinný dům
Jak se vám líbil článek?