Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Napsal | 20.3.2015

Česká Republika je známá svými nepřehlednými příspěvky, které se navíc každým rokem mění, co se do výše i nároků týče. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na příspěvek na bydlení, který prošel za posledních několik let hned několika změnami. Na základě jakých kritérií se vypočítává, kdo na něj má nárok a kde o něj zažádat? Dozvíte se v následujících několika řádcích.

Kritéria na dosažení příspěvku na bydlení

Příspěvek na bydlení je dosažitelný pro poměrně velkou část populace a přitom si to mnozí ani neuvědomují. Začneme tedy kritérii, kterými se příspěvek posuzuje. Jako první potřebujete mít byt, který vlastníme, nebo jsme v jeho pronájmu. Následně je nutné si spočítat všechny náklady na bydlení, což znamená nájem, energie apod. Pak je nutné si spočítat všechny své příjmy, kam zařadíte jak své výplaty, tak i další příspěvky (na dítě, důchody apod.).

Rozdíl celkových nákladů a součinu

Nyní je nutné celkový příjem vynásobit speciálním koeficientem, který pro celou ČR činí 0,3, pro Prahu pak 0,35. Pokud je výsledná suma nižší, než celkové náklady na bydlení, a celkové náklady na bydlení nejsou vyšší, než průměrné náklady pro daný region (třeba pro město nad 100 tisíc obyvatel – tabulku zřizuje MPSV), máme pro Vás dobrou zprávu, neboť máte nárok na příspěvek na bydlení.

Využijte online kalkulačky na výpočet

Jeho výši pak zjistíte tím, že vezmete onu částku celkových nákladů na bydlení a odečtete od ní nově vypočtenou sumu – výsledek je pak Váš příspěvek. Pokud je na Vás výpočet příliš složitý, můžete pak využít bezpočet kalkulaček na příspěvek na bydlení.

Kde a jak žádat?

No a kde o něj zažádat? Na příslušném úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Sebou si pak vezměte příslušný vyplněný formulář, občanský průkaz, doklad o výši příjmů rodiny za poslední čtvrtletí a doklady o celkových nákladech (faktury za energie, nájemní smlouvy apod.).

Jak můžete vidět, na příspěvek na bydlení může dosáhnout prakticky každý, kdo žije „od výplaty k výplatě“.