Karafa na úpravu vody

Napsal | 10.6.2015

V letních měsících denně slyšíme o tom, že bychom měli vypít nejméně dva litry tekutin za den. Ale jakou vodu bychom správně měli pít? Opět přichází do módy voda z kohoutku. Tuto vodu můžeme dostat dokonce již i v mnoha restauracích a kavárnách. Ale je tato voda úplně bezpečná? Jistě že je zdravotně nezávadná, ale může obsahovat zvýšené množství bakterií.

Vlastnosti

Kosmetickými vadami je nepříjemný chlorový zápach. Další nepříjemností je tzv. tvrdá voda, která obsahuje větší množství minerálních látek. Ta nám většinou při konzumaci nevadí, ale způsobuje vodní kámen na našich spotřebičích. I když kohoutková podle výzkumů vítězí, co se spotřeby týká, nemalou část spotřeby tvoří i tekutiny PET lahvích. Voda v PET lahvích má, oproti vodě z kohoutku, širokou nabídku druhů neochucených i ochucených variant. Cena se ovšem s tou kohoutkovou vůbec nedá srovnávat, protože ta kohoutková je téměř zadarmo.

Dá se voda nějakým způsobem  upravit, aby byla lepší a chutnější?

Filtry na úpravu vody

Zajisté. Existují různé filtry na úpravu vody. Na trhu lze sehnat různé filtrovací přístroje a láhve. Filtrovací lahve Vám umožní pít dokonce i vodu z řeky či bazénu – samozřejmě přefiltrovanou. Proto tyto lahve našli uplatnění při různých out doorových sportech, kde je nedostatek pitné vody – například při vysokohorské turistice.

Karafy

Další možností, jak upravit vodu, jsou karafy. Nejedná se ovšem o normální karafy, ale o speciální, do jejichž dna se dají nainstalovat barevné krystaly či drahé kameny. Krystaly a drahé kameny působí na biologickou aktivitu vody. Pomáhají eliminovat množství iontů škodlivých látek v ní obsažených. Účinky jednotlivých krystalů se dle barvy mírně liší. Ovšem vědecké podložení těchto informací stále chybí. Tyto speciální karafy jsou vyrobeny z ručně foukaného bezolovnatého skla, jehož výroba má velmi dlouhou tradici. Výrobky mají luxusní tvar a vzhled, navíc krystaly ve dně vzhled celé nádoby ještě umocňují.