Filtrační láhev na vodu

Napsal | 5.2.2015

Téměř neustále slyšíme, že máme vypít minimálně dva litry vody za den. Voda je nepostradatelnou a životně důležitou tekutinou, jež je obsažena v každém živém organismu na Zemi. Jakou vodu bychom ale měli pít, když existuje tolik druhů?

Nejběžnější – voda z kohoutku

Nejběžnější a nejdostupnější pro nás, Evropany, je voda z kohoutku, tzv. kohoutkovka. Tato voda je většinou hygienicky nezávadná, takže se nemusíme bát ji pít. Voda z kohoutku je podstatně mnohem levnější než všechny vody v PET lahvích kupované v marketech. Navíc bylo i vědecky několikrát prokázáno, že do vody v PET se při zahřívání těchto plastů uvolňují škodliviny, které mohou způsobit i neplodnost. Na druhou stranu se v kohoutkovce nachází různé mikroorganismy. Dále též může být cítit chlor nebo může být voda tvrdá, což způsobují minerální látky. Ovšem zvýšená tvrdost většinou její chuť nikterak neovlivní. V prodávaných PET lahvích navíc naleznete více příchutí než v různých kapslích či šťávách, ze kterých si můžeme toužený nápoj vyrobit podle své vlastní chuti.

Filtrační láhve

Novinkou posledních pár let jsou filtrační lahve na vodu. Plast, ze kterého lahve jsou, je nejčastěji bezbarvý, ale prodávají se i různě tónované lahve. Tyto lahve neuvolňují v porovnání s PET lahvemi žádné škodliviny a jsou pro nás tudíž naprosto bezpečné. Lahve mají moderní design a jsou tvarované tak, aby nám co nejlépe padly do ruky. Filtr, jenž je na vnější straně lahve zakončen pítkem, může mít různé barvy – od žluté po modrou. Je nejdůležitější součástí lahve, protože slouží k filtraci – zbavuje ji iontů chloru, floru a dalších částic. Některými speciálními filtry lze přefiltrovat dokonce i vodu z řeky či bazénu, která se následně stane pitnou. Tuto informaci byste si měli ověřit při nákupu. Voda, již chceme filtrovat, by měla mít teplotu maximálně do 100°C. Vyšší teploty by lahev mohly poškodit a tudíž i znehodnotit. Nejlevnější filtrační lahve vyjdou na méně než 300 korun.