Zelená úsporám od 1.4.2015 podmínky

Napsal | 12.4.2015

Zelená úsporám je program, který v ČR funguje už několik let. Za tu dobu ho využilo nespočet domácností a majitelů bytových domů. Principem celého programu je zlepšit situaci v ČR, a to sice snížit energetické výdaje domácností a podpořit úspory a ekologii napříč celým obyvatelstvem. V roce 2015 se pak odehrály důležité změny, o kterých Vám povíme v dnešním článku.

Změny v programu Zelená úsporám od 1.4.2015

Už v minulých letech si někteří žadatelé o dotace stěžovali na několik bodů, které byly v programu problematické. Jednalo se zejména o nutnost používat předepsané firmy a předepsaný materiál, dlouhá doba, než se jednotlivé projekty schválili, či nemožnost některých domů na dotace dosáhnout. Většina těchto nešvarů byla odstraněna

 • Odstranění předepsaných firem a výrobků
 • Zkrácení celkové lhůty na vyřízení na max. 9 týdnů
 • Dotace jsou dostupné i pro menší úpravy energetického charakteru

(a mnoho dalších změn…)

Podmínky pro rodinné domy

Nepatrně se změnili i podmínky. Ty jsou rozděleny do 2 kategorií – pro rodinné domy a pro bytové domy. Začneme rodinnými domy. Zde lze žádat o příspěvek před, v průběhu, či po samotné realizaci úsporných opatření. Nejčastěji se jedná o zateplení stěn, výměna oken, pořízení tepelného čerpadla, nebo solární systém na ohřev vody. Žádost musí obsahovat podepsaný formulář žádosti o podporu, odborný posudek ze strany projektanta a energetického specialisty a krycí list technických parametrů.

Podmínky pro bytové domy

Příspěvky pro bytové domy jsou určené pouze pro majitele domů v Praze. Opět lze žádat prakticky v jakékoliv fázi rekonstrukce a nejčastěji se jedná o zásahy typu zateplení domu, výměny oken, instalace úsporných kotlů apod. Požadavky na administrativu jsou neméně náročné – opět budete potřebovat podepsanou žádost o podporu, odborný posudek od projektanta a energetického specialisty a v neposlední řadě i krycí list technických parametrů.

Žádosti o podporu můžete začít předkládat od 15.05.2015. Na rodinné domy je vyčleněno 600 mil., na bytové domy pak 500 mil.

2 thoughts on “Zelená úsporám od 1.4.2015 podmínky

 1. Martiník Zbyněk

  Chtěl bych zažádat o dotaci na výměnu oken u rodinného domku. Hledám projektanta a energetického specialistu, který by mi zpracoval odborný posudek.
  S pozdravem Martiník
  tel: 603229394

 2. Frantisek Oberfalcer

  Dobry den,prosim potrebuji pomoc se sepsanim zadosti a co mam udelat abych dostal podporu v ramci Zelena usporam. Vlastnime rodiny domek. Pred tydnem jsme menily 12 oken a stalo nas to desitky tisic. A moc by nam tet pomohla pomoc od statu. Dekuji za za pomoc. Oberfalcer Ceske budejovice. 728711416

Není možné diskutovat