Obývací pokoj se schodištěm – inspirace

Napsal | 1.6.2015

Byty jsou dnes hlavním vývozním artiklem realitních kanceláří a makléřů. V posledních několika letech se velmi často objevují tzv. mezonetové byty, které jsou opatřeny ještě jedním patrem, kde je zpravidla ložnice, nicméně u velkých mezonetových bytů to může být i další plnohodnotné patro. My jsme se dnes zaměřili na možná řešení obývacích pokojů v kombinaci se schodištěm. Kde hledat inspiraci a jaké jsou možnosti? Odpovíme v následujícím článku.

Výhody obývacího pokoje se schodištěm

Nejdříve se zaměříme, proč vlastně mít obývací pokoj se schodištěm a proč ne. Výhodou může být design i lehký přístup do patra. Pokud bydlí spolu 2 dospělí lidé bez rodiny a ani ji neplánují, v zásadě se zkušenosti dají shrnout jako pozitivní – zejména, pokud je v patře třeba právě ložnice. Tím ale tak trochu výhody končí.

Nevýhody

Nevýhody jsou, stejně jako výhody, poněkud diskutabilní. Jedná se zejména o způsob života majitelů bytu. Pokud máte malé děti s tím, že bydlí právě v patře a mají chodit po schodišti z obýváku, rovnou můžete zapomenout na návštěvy a dlouhé noční „pitky“ v obýváku, jelikož budete děti rušit. Někteří uživatelé také hlásí špatné zkušenosti s tím, když si děti v pozdějším věku vodí domu kamarády a rodiče tak nemají v obývacím pokoji ani trochu soukromí.

Vytápění

Problém může být rovněž s vytápěním domu – pokud máte krbová kamna umístěná v obývacím pokoji a normálně přes den patro nepoužíváte, budete se muset smířit s tím, že vytápění obýváku bude trvat déle a někdy může od patra „táhnout“.

Kde hledat inspiraci?

Pokud jste ale již přesvědčeni, můžete hledat inspiraci zpracování schodiště na různých portálech. Jako příklad bychom mohli uvést stylainter.cz, nebo články na bydleni.idnes.cz, kde najdete i pestrou fotogalerii, z níž můžete čerpat inspiraci jak v rámci projektu, tak i již hotových schodištích, které chcete jenom zrekonstruovat. Pro zvážení „pro a proti“ pak můžete navštívit různá diskuzní fóra – (například – http://forum.living.cz), kam přispívají samotní uživatelé.