Koberce pro alergiky

Napsal | 16.5.2014

Než se vrhneme na otázku, která se týká vhodnosti koberců pro alergiky (myslím nyní na prach a roztoče, těch se to týká především, máte-li totiž alergii na některou z potravin, jako je například lepek, laktóza či kiwi, otázku, zda je právě pro Vás koberec vhodný či nikoliv zajisté řešit nemusíte) a mýty s tímto tématem spojené, nejprve si vysvětlíme, co to vlastně taková alergie je.

Co je to alergie?

Alergie – přehnaná a nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na specifický podnět (alergen). Je způsobena aktivací imunoglobulinu E vlivem daného alergenu a může se projevovat různě. Nejčastější se jedná o takzvanou alergickou rýmu, zarudnutí očí, otoky, ekzémy, vyrážky a mnoho dalších. Alergie může být zděděná nebo i získaná během života, není tedy výjimkou, že v pozdějším věku zjistíte, že jste začali být alergičtí na něco, co Vám dříve vůbec nevadilo. Pravidelnou návštěvou alergologa tudíž nemůžete nic pokazit.

Pozor mýtus…

Nyní se ale vraťme k hlavnímu tématu tohoto článku, a to ke kobercům a jejich vlivu na alergiky. Většina lidí se ani neobtěžuje zjistit si na toto téma více informací a hned koberce odsoudí. Vždyť přece do sebe zachytávají veškerý prach, na tom přece nemůže být nic dobrého, že? A upřímně, komu by se je chtělo denně luxovat?

Se zachytáváním prachu mají tito lidé zajisté pravdu, ale už si bohužel neuvědomují, že to nemusí být nutně špatná věc. Dřevěné a laminátové podlahy totiž na rozdíl od koberců do sebe doopravdy prach nenatáhnou, tudíž ovšem při každém kroku dochází k jeho víření. To Vám přijde jako lepší varianta? V Německu na toto téma dokonce provedli studii, která dokázala následující: V místnosti s koberci je o 50% nižší koncentrace prachových částic než v místnostech s pevnými podlahami. Nechcete-li tedy 2x až 3x denně vytírat, popřemýšlejte o koberci.

Na druhou stranu byl tento výzkum financován velkými kobercovými společnostmi, musíme ho proto brát lehce s nadhledem.