Tipy a inspirace na zdobení velikonočních vajíček

Napsal | 20.4.2014

Vůně dozlatova upečeného beránka, pomlázka z čerstvých vrbových proutků, či nastříhání svěžích kočiček do vázy na stůl v kterémkoli pokoji ve Vašem obydlí – ano, uhodli jste, jsou to nezaměnitelné symboly oslavy jara, tedy Velikonoc. Mezi ně neodmyslitelně patří i znak, který se Vám pravděpodobně vybaví jako zcela první: vajíčka – respektive velikonoční kraslice.

Stejně jako každý rok v tomto období jara, se i v současné době bude slavit jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků tradičními postupy a nezaměnitelnými symboly velikonočních veselí. V tomto článku se zaměříme v první řadě na rozmanité způsoby zdobení vajíček pro uspokojivý konečný výsledek a pozvednutí ducha velikonočních radovánek.

Způsoby zdobení

Je libo tradiční postup, který používali naší předci v dávných dobách? Či současné moderní techniky, které si našli své místo v srdcích zdatných „zdobiček“ pro svou originální invenci?

Ať už jste pro jakoukoli z těchto variant, zde je pár tipů, které určitě ocení každý, kdo chce vytvořit vlastní kraslice a mít tak radost z dobře vykonané práce, která je navíc ve výsledku esteticky příjemná.

Malování horkých voskem

Pokud jste ještě nezkoušeli techniku malování horkým voskem, z chutí do toho. Postup je zcela jednoduchý – stačí si sehnat voskovky požadovaných barev a odstínů, které rozlámete do určitých nádobek či je velmi dobrý a nápad použít staré hliníkové lžíce. Nádobku nebo lžíce zespoda zahřejete, čímž se vosk rozpustí a špendlíkovou hlavičkou můžete vosk rychle nanášet na vyfouklá anebo uvařená vejce a tvořit požadované vzory. Pozor ale na to, že vosk rychle zasychá, tudíž se dá počítat s tím, že budete potřebovat trochu cviku pro správné načasování barvení tak, aby Vám vosk neztuhnul dříve, než vzor vytvoříte.

autor franky242

Omotávání bavlněných provázků

To by bylo z technik pro náročnější zdobitele. Dalším tipem, který je ale techniky jednodušší, je zdobení omotáváním bavlněných provázků. Stačí pouze ony provázky, vajíčko a lepidlo. Lepidlo nanesete na vajíčko například štětcem a pak omotáváte. Výrobek lze samozřejmě použít jako odměna pro koledníky, avšak jako dekorace pro oživení interiéru se využití určitě najde.

Věřím, že Vám tyto tipy pomohou ve Vašich pokusech o vytvoření originálních počinů a pokud máte nějaké vlastní, určitě se rozepište do komentářů.