Středomořský styl bydlení

Napsal | 27.7.2014

Středomoří. Místo, kam se v létě jezdíme uvolnit od stresu našeho každodenního života, místo našich přání a snů. Nejsou to však pouze písčité pláže a klikaté uličky, které ve městech obklopujících Středozemní moře vytváří tu jedinečnou atmosféru; jednou z neodmyslitelných součástí tamního prostředí je i typická středomořská architektura, se kterou se jinde na světě nesetkáte. Tak proč si nepostavit kus Středomoří i u vás doma? Je to překvapivě snadné!

Projasněte svůj byt

Slunná Itálie, Francie nebo Řecko – čím jsou tolik typické? Přece svými barvami! Ve středomořských krajích je základem všudypřítomná bílá, kterou uplatníte nejen na stěnách a lakovaném nábytku, ale třeba také na podlaze. Bílou pak doplňte dalšími barvami, typickými právě pro tento region; nejčastější je modrá, symbolizující věčně modré nebe a moře, nespletete se ale ani s jasně žlutou nebo levandulovou. Barvy by se vždy měly držet v přírodním tónu a navozovat atmosféru tepla, pohody, a přírody za oknem – slunce, moře a horkem ožehnuté země.

Byt vybavte přírodními materiály, jako je dřevo nebo ratan, zajímavým doplňkem může být kov. Nábytek můžete volit masivní, neměl by však váš pokoj příliš zaplňovat, zásadou středomořského bydlení je totiž také vzdušnost a světlost pokojů.

Jako u moře

Středomořský styl bydlení je typický jednou věcí: doplňky. Pokud chcete navodit atmosféru jako u moře, vyzdobte si byt různými lasturami nebo textilem s námořnickým vzorem. Chcete-li si připomenout dovolenou ve francouzské Provence, vsaďte na všudypřítomnou levanduli a malebné doplňky s patinou nebo starobylými vzory. V každém případě zaplňte svůj byt oázou květin nebo různých citrusových plodů v květináčích a užívejte si nejen ten pohled, ale i vůni.

Plánujete-li svůj byt něčím ozvláštnit, vyzkoušejte tradiční středomořskou mozaiku! Nemusíte ji využít pouze v kuchyni nebo koupelně; skvěle se hodí i jako rám obrazu nebo zrcadla, nebo jí můžete pokrýt povrch různých stolků. Stačí posbírat doma nebo v obchodech zbytky a střípky starých kachliček a slepit je k sobě do různých vzorů nebo podob. Fantazii se meze nekladou!

Inspirujte se teplým Středomořím a nechte kus proniknout i do vašeho bytu. Už stačí jen otevřít modré okenice a zasnít se při pohledu na širé moře.