Ruční výrobky z PET lahví

Napsal | 11.5.2015

Plastové pet lahve jsou jedním z výrobků, který nás obklopuje každý den a na denní úrovni se s ním setkává prakticky každý. Pokud Vás problematika pet lahví někdy zajímala, dost možná víte, že proces recyklace není ani zdaleka nekonečný a většina tzv. „petek“ se zvládne zrecyklovat asi 6-10x. My jsme se tedy zaměřili dnes na různé způsoby, jak se dají pet lahve využít alternativně.

Je libo plašič, nebo snad napajedlo?

Petky jsou vytvořené z plastu, který je považován za levný, poddajný a poměrně odolný materiál. I z tohoto důvodů se používá ve velkém množství mezi zahrádkáři, kteří ho využívají na zakrývání rostlin, jako plašice ptáků, nebo krktů apod. Poměrně populární jsou i napajedla, kdy do petlahve, resp. jejího víčka uděláte miniaturní otvor, kterým bude prokapávat pomalým tempem voda a najde tak své uplatnění třeba jako podomácku vytvořené napajedlo pro králíky. Podobným způsobem lze vytvořit i konev pro rostliny – s tím rozdílem, že větší počet děr uděláte do dna lahve.

Krmítko pro ptáky z PET lahví

Několik našich čtenářů nám dalo i tip na krmítko pro ptáky – stačí udělat díru do víčka a protáhnout zde provázek, kterým celou lahev připevníte na větev. Pak už stačí jen půlku lahve podélně odříznout, ale jen tak, aby Vám ke dnu zbylo ještě alespoň 4-5cm místa. Na dno jen nasypete zrní a už máte kryté krmítko pro ptáky.

Klasické organizéry

Samozřejmostí jsou pak třeba nejrůznější organizéry, kupříkladu na tužky, různé drobnosti při pletení, šití apod. Zde je postup úplně jednoduchý – stačí jenom odstřihnout hrdlo lahve a pak už podle požadované velikosti nechat zbytek lahve. Můžete si rovněž pohrát s dekorací – velmi se zde se osvědčili barvy na sklo, které i na plastových lahvích drží poměrně dobře.

Novinky

Na závěr bychom mohli ještě zmínit, že můžete na trhu najít poměrně praktický háček, který je opatřen 2 otvory na hrdlo lahve – po našroubování Vám vznikne prakticky věšák a velikost si můžete kdykoliv upravit sami dle libosti!