Rekonstrukce stodoly na rodinný dům

Napsal | 11.1.2015

V dnešním díle našeho stavitelské mini-seriálu se podíváme na přestavbu stodoly na rodinný dům. Ukážeme Vám, co všechno je třeba promyslet, kolik taková přestavba stojí a čemu se rozhodně nevyhnete.

Co dělat se starou stodolou? – Zahajte rekonstrukci!

Prarodiče Vám odkázali starou stodolu, která je ať už více, nebo méně zbytečná, neboť Vaším životním cílem není pěstovat králíky a sázet hrášek, jako tomu bylo dříve. Zároveň se Vám nechce stodolu prodávat – ať už z obavy, že jí nikdo nekoupí, nebo se Vám jen líbí okolí a přilehlé pozemky. Řešení je velmi jednoduché – přestavte si celou stodolu na rodinný dům. Než se ale do čehokoliv pustíte, je třeba si všechno velmi pečlivě naplánovat a následně vyřešit stavební povolení – to vyřídíte buď sami, na konkrétním obecním úřadě, nebo vše můžete svěřit stavební firmě, která se postará jak o návrh, tak i o potřebné formality.

Ponechejte vnější zdi

Předpokládejme, že se jedná o velmi starou velkou stodolu, o kterou nebylo již léta pečováno. Jako velmi vhodnou variantou se jeví jakýsi rodinný dům ve stodole – zachováte v podstatě jen vnější stěny a dovnitř vměstnáte všechny potřebné místnosti/rodinný dům. Náklady budou opravdu vysoké – bude potřebovat velmi pravděpodobně rekonstruovat celou střechu, obnovit fasádu původních vnějších zdí a pak samozřejmě postavit onen vnitřní dům.

Použijte hlavně dřevo a kámen

Myslet byste určitě měli zejména esteticky – zvolte pokud možno hodně dřevěných doplňků. Kamenné fasády na vnějších stěnách dodají domu rurální a přitom moderní vzhled. Velká prosklená okna (nejlépe francouzská) jsou jistě také tématem k diskuzi. Na velkých stěnách stodoly i celého domu by totiž malá okna vyzněla doslova komicky.

Cena rekonstrukce

Co se týče ceny, bude se jednat řádově o miliony, včetně výstavby nového rodinného domu uvnitř. Pokud byste rekonstruovali čistě jen samotnou stodolu, znovu nahodili zdi, vytvořili strop a další patro, příčky, rozvody elektřiny a odpadu, podlahy, okna atd., opět byste se dostali na sumu k milionu korun.

Krásná stará stodolo

Jak můžete vidět, přestavba stodoly na rodinný dům určitě není levnou záležitostí, nicméně výsledek za to opravdu stojí.