Pracovní desky do kuchyně – různé vzory

Napsal | 27.5.2014

Zařizujete novou kuchyň a nevíte si rady s pracovní deskou? Nejste si jisti, zda vybrat dřevěnou, kamennou nebo nerezovou? Možností je nepřeberně a člověka snadno zmatou. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější varianty.

Dřevěné desky

Mnozí by mohli namítnout, že v dnešním designu už pro dřevo není místo, a že se spíše hodí ke starým, rustikálním kuchyním. Omyl! Dřevo je nestárnoucí materiál a jeho stálá oblíbenost to jen potvrzuje. Pracovní desky jsou vyráběny z masivu a nejčastějšími materiály jsou buk a dub, ale proč nezatoužit po troše exotiky a nezkusit třeba teak nebo bambus? Oba jsou efektní a navíc nenasákavé, takže pro kuchyňskou desku jsou naprosto ideální.

Při práci na dřevěné desce však musíte postupovat opatrně, abyste desku nepoškodili. Na krájení používejte vždy jen speciální krájecí desky a při práci s tekutinami desku hned po vaření očistěte, aby se různé šťávy do desky nevsákly a tím ji nepoškodily. Trávíte-li vařením pravidelně každý den více času, je lepší poohlédnout se po desce kamenné nebo laminátové.

Kamenné a laminátové desky

Kámen v kuchyni je symbolem kvality a odolnosti; kamenné pracovní desky mají velmi dlouhou životnost a jsou tak zárukou kvality, navíc nemusíte mít strach, že byste je jen tak snadno poničili. Nejčastějšími materiály jsou mramor a žula, novinkou v oblasti kamenných desek je pak akrylát, neboli směs mletého kamene spojená do kompaktní desky jakéhokoli tvaru i velikosti. Žádný zákrut vám nebude překážkou!

Nejčastější volbou jsou pak desky laminátové, které spojují odolnost s příznivou cenou. Přesto byste si při zacházení s touto deskou měli počínat opatrněji než s deskou kamennou; na krájení raději používat krájecí plochy a nepokládat na desku horké předměty. Laminátová deska jinak svým dekorem zapadne do jakékoli kuchyně. Na výběr je dnes z mnoha dekorů, přes obyčejnou bílou nebo šedou barvu, po imitaci různých druhů dřeva nebo kamene. Prohlédněte si vzorníky ve vašem oblíbeném obchodě a vytvořte si kuchyň svých snů!