Pinterest – háčkování vzory a návody

Napsal | 16.3.2015

Háčkování, pletení a šití je světový fenomén, kterému se už po staletí věnují především ženy prakticky všech národností a kultur. S rozvojem internetu a komunikačních médií se i jedinečné a složité metody háčkování dostali do světa. My Vám dnes ukážeme portál, který zahrnuje tisíce návodů a vzorů pro háčkování – Pinterest.

O čem je Pinterest?

Pinterest je poměrně nový projekt, který spatřil světlo světa v roce 2009. Za 6 let byl přeložen do nespočtu jazyků, včetně češtiny. Jeho hlavní funkcí je možnost vytvářet si vlastní nástěnky a kolekce fotografií a obrázků. „Pins“ (fotografie) sem jednoduše nahrajete a následně z nich můžete dle libosti skládat zmíněné „Boards“ (nástěnky).

Pinterest = ráj pro „háčkomily“

Co se týče háčkování, Pinterest je v tomto ohledu místo, kam můžete zabrousit při dlouhých zimních večerech, neboť se zde nacházejí tisíce fotografiíhotovými výrobky i návody na háčkování. Drtivá většina příspěvků je ale v angličtině, nicméně pokud rozumíte háčkování a základní terminologii, nebude pro Vás problém z dostupných obrázků vytvořit i konkrétní dílo.

České nástěnky jsou top

Abychom ale nekřivdili Čechům, české portály se na Pinterestu také velmi aktivně angažují. Jako příklad bychom mohli uvést nástěnku uživatelky Petra Blížilová – https://www.pinterest.com/bakulin/, která si vypůjčuje návody a vzory jak z českých portálů (Fler.cz…), tak i z těch zahraničních (Ravelry.com nebo Mypicot.com). Vzniká tak jedinečné spektrum výrobků, které si můžete s trochou zručnosti vyrobit i sami doma – čepice, tašky, velikonoční ozdoby, ale i nejrůznější krajkované šály, oblečení a dokonce i prostírání.

Asie, země háčkování zaslíbená

Další poctivou přispěvatelkou na Pinterestu je třeba i Eva Šípová – ta má na své nástěnce přes 3500 různých návodů, vzorů a prostředků k inspiraci. Fotky přebírá především ze zahraničních blogů i známých stránek, nicméně pracovní postupy jsou srozumitelné i běžnému uživateli bez znalosti angličtiny, nebo čínštiny (velké množství nápadů je právě z asijských zemích, kde má háčkování neméně dlouhou tradici).

Pokud víte o dalších nástěnkách na Pinterestu, které by mohli zaujat nás i naše čtenáře, nebojte se s námi podělit v komentářích.

2 thoughts on “Pinterest – háčkování vzory a návody

  1. Pingback: Pinterest nápady na podzim

  2. Pingback: Jak si vyrobit náramky přátelství z bavlnek či korálků?

Není možné diskutovat