Nechte se okouzlit Magickým ornamentalismem

Napsal | 9.10.2015

Není to tak dávno co vody české výtvarné scény rozčeřil mladý umělec Jan Hachran se svým stylem zvaným magický ornamentalismus. Možná jste o něm ještě neslyšeli, jelikož je tento styl něčím úplně novým a teprve si snaží vydobýt své místo na slunci, ale již nyní můžeme říci, že je moderní, velmi dynamický a se slibnou vyhlídkou do budoucnosti. Dovolte nám tedy, abychom Vás nyní s tímto krásným a velmi inspirativním stylem stručně seznámili.

Nový umělecký styl – Magický ornamentalismus

Magičtí ornamentalisté o svém stylu rádi říkají, že je výsledkem průniku tří světů – světa mýtů, legend, mystiky a esoteriky, světa přírody a světa snů, krásy a vizí lidského ducha. Toto základní motto se stalo i základem jejich filozofie, která je založena na trochu romantické a utopické idei proměny světa k lepšímu prostřednictvím vytváření krásy a krásných věcí a pomocí správného využití tradičně evropské ezoterické a mystické symboliky. Proto magický ornamentalismus. Stylově i ideově částečně navazuje na secesi, art deco a symbolismus, ale nedá se říci, že z nich přímo vychází, jelikož si magický ornamentalismus dokázal vybudovat vlastní svébytný, moderní trendy reflektující výraz. Jeho představitelé totiž považují minulost za velmi inspirativní a poučnou, ale nikoliv za závaznou.

A podle čeho poznáme, že jde o magický ornamentalismus?

Již podle názvu můžeme odvodit, že velmi důležitou roli hrají ornamenty a to rostlinné, zvířecí i jiné. Ornament a symbol jsou povýšeny z pouhého doplňku na objekt zájmu. Hlavní motiv splývá s ornamentální výzdobou plochy a vytváří tak dohromady mysticky vzrušující kombinaci, kterou hlavní představitel Jan Hachran charakterizoval jako uměleckou alchymistickou svatbou na ploše obrazu, která dává vzniknout konečnému dílu, kde již není motiv a ornament, ale kde obě charakteristiky splývají v jedinou, kde se ženská těla proplétají mezi květy a listy rostlin, doprovazená množstvím pradávných symbolů – výsledkem je ohromující dílo se silně pozitivním magickým nábojem. Dále je pro tento směr charakteristické využití kvalitních a dobře vypadajících materiálů, oblíbené je zejména zlato, a kvalitní řemeslné práce. Témata jsou nejčastěji čerpána z evropské ezoterické tradice, která je složena zejména z mystického křesťanství, kabaly, hermetismu a hermetických věd (alchymie, astrologie, magie), novoplatonismu, zednářské mystiky a z mytologie starého Řecka a Egypta.

Magický ornamentalismus ve Vašem domově

V dnešní uspěchané době lze náš domov chápat jako naše útočiště před nepříjemnostmi okolního světa, jako idylický ostrov v rozbouřeném moři. Aby naše obydlí tuto funkci dobře plnilo, je důležité, aby bylo prosyceno pozitivní energií, která nás nabíjí. A v tom nám mohou pomoci právě díla magických ornamentalistů, která potřebnou energii přímo vyzařují. Důležité je, že nejde ani o nic extrémně drahého. Krásné umělecké sítotisky na zlaté fólii přímo od Jana Hachrana lze bezpečně koupit za cenu 2,5 – 4 tisíce, což dle mého názoru vychází v poměru umělecké hodnotě ku ceně jako jedna z nejlepších a nejperspektivnějších investic do umění u nás.

Doufáme, že i Vás magický ornamentalismus osloví, a že Vám popřípadě přinese mnoho radosti do života.

Zaujal Vás magický ornamentalismus? Chcete se dozvědět více? Doporučujeme navštívit tyto odkazy

One thought on “Nechte se okouzlit Magickým ornamentalismem

  1. Pingback: Pánské doplňky ve stylu magického ornamentalismu

Není možné diskutovat