Nechte se okouzlit Magickým ornamentalismem

Napsal | 9.10.2015

Není to tak dávno co vody české výtvarné scény rozčeřil mladý umělec Jan Hachran se svým stylem zvaným magický ornamentalismus. Možná jste o něm ještě neslyšeli, jelikož je tento styl něčím úplně novým a teprve si snaží vydobýt své místo na slunci, ale již nyní můžeme říci, že je moderní, velmi dynamický a se slibnou vyhlídkou do budoucnosti. Dovolte nám tedy, abychom Vás nyní s tímto krásným a velmi inspirativním stylem stručně seznámili.

Nový umělecký styl – Magický ornamentalismus

Magičtí ornamentalisté o svém stylu rádi říkají, že je výsledkem průniku tří světů – světa mýtů, legend, mystiky a esoteriky, světa přírody a světa snů, krásy a vizí lidského ducha. Toto základní motto se stalo i základem jejich filozofie, která je založena na trochu romantické a utopické idei proměny světa k lepšímu prostřednictvím vytváření krásy a krásných věcí a pomocí správného využití tradičně evropské ezoterické a mystické symboliky. Proto magický ornamentalismus. Stylově i ideově částečně navazuje na secesi, art deco a symbolismus, ale nedá se říci, že z nich přímo vychází, jelikož si magický ornamentalismus dokázal vybudovat vlastní svébytný, moderní trendy reflektující výraz. Jeho představitelé totiž považují minulost za velmi inspirativní a poučnou, ale nikoliv za závaznou.

A podle čeho poznáme, že jde o magický ornamentalismus?

Již podle názvu můžeme odvodit, že velmi důležitou roli hrají ornamenty a to rostlinné, zvířecí i jiné. Ornament a symbol jsou povýšeny z pouhého doplňku na objekt zájmu. Hlavní motiv splývá s ornamentální výzdobou plochy a vytváří tak dohromady mysticky vzrušující kombinaci, kterou hlavní představitel Jan Hachran charakterizoval jako uměleckou alchymistickou svatbou na ploše obrazu, která dává vzniknout konečnému dílu, kde již není motiv a ornament, ale kde obě charakteristiky splývají v jedinou, kde se ženská těla proplétají mezi květy a listy rostlin, doprovazená množstvím pradávných symbolů – výsledkem je ohromující dílo se silně pozitivním magickým nábojem. Dále je pro tento směr charakteristické využití kvalitních a dobře vypadajících materiálů, oblíbené je zejména zlato, a kvalitní řemeslné práce. Témata jsou nejčastěji čerpána z evropské ezoterické tradice, která je složena zejména z mystického křesťanství, kabaly, hermetismu a hermetických věd (alchymie, astrologie, magie), novoplatonismu, zednářské mystiky a z mytologie starého Řecka a Egypta.

Magický ornamentalismus ve Vašem domově

V dnešní uspěchané době lze náš domov chápat jako naše útočiště před nepříjemnostmi okolního světa, jako idylický ostrov v rozbouřeném moři. Aby naše obydlí tuto funkci dobře plnilo, je důležité, aby bylo prosyceno pozitivní energií, která nás nabíjí. A v tom nám mohou pomoci právě díla magických ornamentalistů, která potřebnou energii přímo vyzařují. Důležité je, že nejde ani o nic extrémně drahého. Krásné umělecké sítotisky na zlaté fólii přímo od Jana Hachrana lze bezpečně koupit za cenu 2,5 – 4 tisíce, což dle mého názoru vychází v poměru umělecké hodnotě ku ceně jako jedna z nejlepších a nejperspektivnějších investic do umění u nás.

Doufáme, že i Vás magický ornamentalismus osloví, a že Vám popřípadě přinese mnoho radosti do života.

Zaujal Vás magický ornamentalismus? Chcete se dozvědět více? Doporučujeme navštívit tyto odkazy

Nechte se okouzlit Magickým ornamentalismem
Jak se vám líbil článek?

One thought on “Nechte se okouzlit Magickým ornamentalismem

  1. Pingback: Pánské doplňky ve stylu magického ornamentalismu

Není možné diskutovat