Návod na jednoduché háčkované prostírání

Napsal | 24.1.2015

Kdo byl již někdy v životě ve skanzenu, všiml si jistě háčkovaného prostírání. Někdo dokonce nemusel chodit ani do skanzenu, protože jeho babička sama doma takové háčkované prostírání má. Tato moc pěkná prostírání vyráběli naši předkové ručně z nejrůznějších materiálů, nejčastěji se používala příze, či bavlna. Tato prostírání pak využívali v běžném životě.

Moderní háčkované prostírání

V dnešní době je jeho používání spíše sváteční, protože se mnohé hospodyně obávají, že by se zničilo. Opravování různých poškození, jako je propálení, není nic jednoduchého. Ale samotná výroba takového háčkovaného prostírání je sama o sobě trochu složitější. Pojďme si ji v pár jednoduchých krocích představit.

Návod na výrobu

Nejprve si musíme zvolit materiál, ze kterého budete háčkovat. Skvěle se hodí příze či bavlna. Háčkování ale není záležitost pro každého, takže Vy, méně zkušení a zruční, si raději zajděte hotový produkt koupit. Vřele doporučuji nejprve shlédnout nějaká videa, abyste se v tom trochu orientovali. Na internetu nejdete řadu videí, hlavně na YouTube. Ta Vás skvěle připraví na tuto náročnější, ale oddychovou, práci.

Ze samotných návodů, které bych Vám sem zdlouhavě vypisoval, byste toho asi moc nepochopili. Na stránkách s ručními pracemi najdete plno rozepsaných návodů, jak připravit nejenom háčkované prostírání, ale také například baret a mnohé další produkty. Jednotlivé kroky háčkování jsou zde ale velmi často napsané ve zkratkách. K vysvětlení těchto zkratek Vám poslouží právě videa jednotlivých kroků.

Naučte se háčkovat pomocí video návodu

Vzniklé prostírání může mít po vyrobení lehce nažloutlou nebo našedlou barvu. Té se lehce zbavíte, pokud použijete některý z dezinfekčních prostředků, například Savo. Sněhově bílé prostírání je pak nesmírná krása, která stojí za ukázku. Rozhodně byste si neměli nechávat požití této krásy pouze na sváteční dny. Takovou typickou dobou, kdybyste měli prostírání použít, jsou bezpochyby Vánoce a Velikonoce. Prostírání v podobě vločky skvěle doplní sváteční tabuli a Vás bude hřát u srdce, že mezi všemi těmi koupenými věcmi je nějaká, kterou jste Vy sama vyrobila.