Jak vyrobit lampion?

Napsal | 28.6.2014

Papírové lampiony dnes nejsou už pouze dětskou hračkou při různých průvodech a radovánkách, svou oblibu mají i mezi dospělými. Vždyť co jiného vytvoří na vašich zahradních oslavách a večírcích tak jedinečnou atmosféru jako právě různé zářící lampiony a girlandy? Nejsnazším řešením je poptat se po takových dekoracích v obchodě, ale proč nezapojit trochu té vlastní tvořivosti? Usaďte se s dětmi ke stolu, vezměte do ruky papír a nůžky a pusťte se do toho! Budete překvapeni, co všechno dovedete vlastníma rukama vyrobit.

Postup výroby

K výrobě papírového lampionu budeme potřebovat: kulatou krabičku s víčkem (nejlépe krabičku od taveného sýra), čtvrtky, papír na pečení, lepidlo, drátek a svíčku; na ozdobení pak různé barevné papíry, celofán, třpytky nebo pastelky – fantazii se meze nekladou. Krabičku od sýra rozdělíme na dvě poloviny a změříme její obvod. Poté vezmeme čtvrtku a narýsujeme si na ni obdélník tak, aby jedna strana obdélníka měřila stejně jako obvod krabičky (narýsujeme stranu o něco delší, aby nám zbylo místo ke slepení) a druhá odpovídala požadované výšce lampionu.

Obdélník ze čtvrtky vystřihneme a jednu jeho stranu polepíme celou papírem na pečení (který je odolnější vůči vystavení teplu). Druhou stranu pak ozdobíme podle vlastní fantazie; na lampion můžeme lepit různé tvary a vzory z barevného papíru nebo celofánu, můžeme ho celý pomalovat pastelkami, nebo polepit různými korálky, mašličkami nebo třpytkami. Náročnější kutilové udělají lépe, budou-li při lepení používat lepicí pistoli.

A už je čas lampion dokončit. Vezmeme jednu polovinu krabičky a vystřihneme do ní dostatečně velký kulatý otvor, na dno druhé poloviny pak nalepíme malou čajovou svíčku. Obdélník ze čtvrtky pak přilepíme k víčkům tak, aby strana polepená papírem na pečení byla uvnitř lampionu a zdobená strana vně; obě poloviny krabičky pak tvoří jakési podstavy námi vytvořeného válce. Horní část lampionu (víčko s vystřiženým otvorem) nakonec pořádně omotáme drátkem (je lepší ho přilepit) a vytvoříme úchop, za který je možné lampion držet.

Váš vlastní lampion je hotov! Opatrně zapalte svíčku a užívejte si hru barev na svém vlastním výtvoru. Čas vyrazit do ulic a slavit!