Jak správně pečovat o parkety?

Napsal | 30.6.2015

Pořídili jste si domu parkety, nebo dřevěnou podlahu a nevíte, jak se o ni starat? Co byste měli dělat pro co možná nejdelší životnost podlahy a čeho se naopak vyvarovat? Na tyto a další otázky se Vám pokusíme zprostředkovat odpovědi v následujícím článku.
Parkety, plovoucí podlaha, nebo cokoliv ze dřeva, bude dříve či později vyžadovat Vaši pozornost. Dřevo je totiž velice dobrý materiál, nicméně k jeho dlouhodobé životnosti potřebuje ty správné podmínky a údržbu.

Vhodné domácí prostředí

Začneme samotným vzduchem v místnosti. Vyvarujte se přílišné vlhkosti vzduchu. Neměla by dlouhodobě přesahovat hodnoty kolem 60%. Teplota by pak měla být přirozená (pokojová teplota), kolem 20°C. Samozřejmě, pokud bude párkrát za měsíc vlhkost, nebo teplota mimo „normy“, nic se neděje. Muselo by se jednat o dlouhodobý stav.

Klasické čištění parket

Běžná údržba parket se pak skládá z leštění a konzervace dřeva pomocí přípravku na údržbu parket. Jako příklad uvedeme třeba Bistrol, nebo Bona. Oboje značky jsou poměrně populární a není problém je sehnat v běžném obchodě. Podlahu nejdříve důkladně zbavte jakýchkoliv nečistot. Poté přidejte přípravek do nádoby s vodou (podle návodu) a důkladně parkety vytřete.

Leštění parket

Leštění parket pak musí probíhat rovněž na dokonale čisté podlaze. Poté naneste přípravek (opět třeba Bona) na parkety a neředěný ho roztírejte rovnoměrně po celé ploše parket. Leštěnka by pak měla uschnout a až poté můžete na ošetřovanou plochu znovu vkročit.  Někdy se doporučuje tento postup opakovat pro delší životnost parket. V zásadě ale stačí leštit dřevo 1x za 2-3 měsíce.

Venkovní parkety - údržba

Pozor na těžký nábytek

Pokud se chcete vyhnout poškození parket, je třeba se vyvarovat jakýmkoliv tekutinám vylitým na podlahu. Pokud se tak stane, je nutné je okamžitě vytřít, aby nedocházelo k bobtnání dřeva, nebo jeho kroucení. Na namáhaném nábytku by rovněž měli být speciální podložky, které zabraní „vtiskování“ a dělání děr do parket.

Jestliže máte nějaký zaručený postup, jak ošetřovat parkety, nebojte se s námi podělit v komentářích!