Vatikánský chléb štěstí recept

Napsal | 12.10.2014

Kořeny starého vatikánského chlebu štěstí sahají mnoho století do historie. Ať už je jeho původ jakýkoliv, dnes si můžete s trochou trpělivosti a se správným receptem upéct chléb i sami doma. Jak na to jsme si připravili v dnešním článku.

Tradice jsou tradice – zdlouhavý postup

Dlouhá tradice praví, že úplný základ byste správně měli dostat darem. Pokud si tedy potrpíte na tradice a chcete mít ten opravdu „pravý“ vatikánský chléb, požádejte třeba souseda, či příbuzné, aby Vám kus těsta darovali. Nicméně pokud chcete s výrobou začít sami, jako první si sežeňte žitný kvásek. Lžíci kvásku dejte do mísy a přidejte 300g třtinového cukru, 300g mouky a 300ml mléka. Nyní přijde ta delší a složitější část, neboť vatikánský chléb štěstí se dělá celý týden!

  1. Pondělí-> přidejte do misky 250g cukru na vrch těsta, nemíchejte.
  2. Úterý-> přidejte 300ml mléka a celé těsto důkladně promíchejte.
  3. Středa-> přidejte 250g polohrubé mouky, opět důkladně promíchejte.
  4. Čtvrtek -> jeden z mála dní, kdy se nic nepřidává, pouze v průběhu dne několikrát těsto pořádně promíchejte.
  5. Pátek -> v tento den přidejte všechny přísady, které jste přidávali od pondělí do středy, a to ve stejné gramáži.
  6. Sobota -> dnes opět jen těsto míchejte a nic nepřidávejte.
  7. Neděle -> poslední den, ve kterém přidáváte nejvíce ingrediencí. Přidejte 250g mouky, 300ml oleje, 1 prášek do pečiva, lžičku jedlé sody a na závěr dochucovadla podle vkusu. Přidat můžete trochu skořice, ořechů, hrozinek, nebo třeba citronové kůry a čokolády.
Recept na přípravu Vatikánského chlebu

Krásně upečený Vatikánský chléb

Nebojte se zaexperimentovat

Pakliže se chcete držet striktně tradic, přidejte do těsta všechny tyto vypsané suroviny, přidejte trochu soli a dejte těsto do formy. Následně dejte těsto do vyhřáté trouby na 160°C a pečte asi půl hodiny, než je chléb upečen do tmavě hnědé barvy. Na závěr ho můžete posypat cukrem, čokoládou, nebo jiným zdobením.

Přejeme dobrou chuť!