Česká pošta – ceník poštovného

Napsal | 3.5.2015

Česká pošta v únoru letošního roku (2015) změnila ceník většiny svých služeb a pro mnoho lidí, kteří si šli po této změně poslat balík, či jen dopis, čekal pořádný šok, neboť ceny se změnili poměrně znatelně. Ačkoliv na trhu působí hned několik soukromých přepravních společností, pošta je jenom jedna a zdá se, že ačkoliv zvýšila své ceny, nezbyde nám nic jiného, než se s tímto faktem smířit. Dnes Vám tedy alespoň ukážeme, kde najít ceník poštovného a dalších služeb, které pošta nabízí.

Ceník poštovného – vyhledejte si konkrétní cenu

Pokud nenavštěvujete poštu příliš často a spíše tam chodíte za jedním účelem a nepravidelně, nemá cenu si stahovat celý ceník. Stačí si najít konkrétní službu, kterou často využíváte a najít její cenu. Příklad – vždy jednou za čas chodím na poštu odesílat balík. Malá velikost, nic moc cenného, odesílám jako Balík do ruky -> následně si stačí v záložce „Služby“ kliknout na „Balíky do ČR“ a vybrat „Balík do ruky“. Na spodní straně stránky je ceník, který je rozdělen podle gramáže balíku. Jak můžete vidět, balík do ruky do 2kg už nyní stojí 117 korun s DPH!

Ceník poštovného pro rok 2015 od 1.2.2015

Pakliže ale navštěvujete poštu častěji, dost možná se Vám bude hodit kompletní ceník, který byl zveřejněn 15.02.2015. Najdete ho zde – Nový ceník poštovného – Česká pošta ve formátu PDF, skrze který si můžete ceník i zdarma stáhnout a mít ho stále po ruce. Rovněž je dostupná verze ve formátu ZIP.

Kalkulačka poštovného

Poměrně užitečnou službou je pak kalkulačka poštovného. Naleznete jej ZDE . Zadáním několika klíčových údajů lze velmi jednoduše vypočíst, na kolik Vás přijde odeslání balíku, psaní, či peněžní poukázky. V případě balíku stačí zadat hmotnost zásilky, její hodnotu a zda-li chcete potvrdit podání zásilky. Poštovní poukázka pak vyžaduje částku a cílovou destinaci.

Jestli si nejste s čímkoliv jisti, zeptejte se pracovnic České pošty na přepážkách – rádi Vám pomohou problém vyřešit.