Bydlíte v paneláku a uvažujete o rekonstrukci bytu? Štvou Vás špatné vlastnosti umakartu a chtěli byste změnu? Pak máme dnes článek přesně pro Vás, neboť se dnes podíváme blíže na sádrokarton. Jaké jsou jeho výhody oproti umakartu a na kolik vyjde přibližně cena nového bytového jádra? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi níže.
Vlastnosti sádrokartonu
Začneme vlastnostmi sádrokartonu. Oproti starému „socialistickému“ umakartu má mnohem lepší vlastnosti snad ve všech měřitelných i neměřitelných aspektech. Oproti umakartu je pevnější, má lepší akustické vlastnost a vydrží déle. Zároveň si ale zachovává nízkou cenu, dobrou manipulaci a variabilitu použití (dají se koupit až základní druhy sádrokartonu, včetně desek s ochranou proti vlhkosti do koupelen apod.).
Nevýhody
Mezi nevýhody sádrokartonu může být pro někoho nutnost výztuh. Přeci jenom sádrokarton bez výztuh je prakticky nepoužitelný v případě, že chcete na zeď něco pověsit. Na kuchyňskou linku, nebo těžší předměty typu bojler apod., na to můžete zapomenout rovnou. Výztuhy ale zpravidla nejsou velkým problémem a šikovný manžel, nebo dělník je nainstaluje stejně snadno, jako jednotlivé desky.
Cena
Co však zajímá většinu rodin s nízkým rozpočtem je především cena. Obecně se cena za m2 sádrokartonu pohybuje kolem 350 korun. Je ale důležité si uvědomit, že zapotřebí budou 2 vrstvy a k tomu ještě připočíst práci dělníků, kteří zadarmo pracovat rozhodně nebudou. V závěru byste se měli vejít do ceny 50 000 korun za materiál a montáž. Cena je ale velmi variabilní a nedá se paušalizovat na všechny domácnosti.
Alternativy
Na závěr ještě přidáme jeden tip… Pakliže jste ochotní sádrokarton oželet a uvažovat i o alternativách, velmi populární jsou dnes jádra z ytongu. Jedná se o tvárnice z pórovitého materiálu a jejich vlastnosti jsou mnohem lepší, nežli u sádrokartonu (hlavně z hlediska zátěže a pevnosti). Cena pak vyjde jen o něco málo více, než u sádrokartonu…