Jak na odstranění plísně v bytě

Napsal | 11.8.2014

Plíseň: nebezpečný strašák v mnoha bytech. Spory plísní ve vzduchu způsobují řadu alergií, poškozují sliznice dýchacích cest, dráždí oči a způsobují bolesti hlavy; je tedy nutné se proti nim včas a důkladně bránit. V chladném a vlhkém prostředí se bytovým plísním dobře daří a nás pak po odsunutí postele nebo skříně čeká nepříjemné překvapení. Jak se takových plísní zbavit? Zde je několik užitečných rad.

Zatočte s plísněmi

Nejsnazším řešením je udržování stabilní vlhkosti v bytě, aby se plísně nešířily. Důležité je pravidelně větrat a místnosti dostatečně zateplovat, speciálním pomocníkem jsou pak nejrůznější přístroje na odstraňování vlhkosti. Taková zařízení pohlcují vodní páru ze vzduchu a uchovávají ji v zásobníku, který je možné poté vyjmout a vodu vylít. Ideální vzdušná vlhkost v bytě se pohybuje okolo 40 až 60 %, na takových hodnotách bychom se ji měli snažit udržovat.

Pokud je již pozdě na prevenci a my se potřebujeme plísně v bytě zbavit okamžitě, existuje na to řada různých postupů a přípravků a seženete je v každém obchodě. Místa napadená plísní pak stačí postříkat, přípravek nechat několik minut působit a pak opatrně suchým hadříkem setřít – vaše zeď bude jako nová.

Výmalbou proti plísni?

Pokud jednorázové odstraněné plísně nepomůže a nebezpečný škůdce se do bytu vrací, je záhodno popřemýšlet o nové výmalbě. V místě častých výskytů plísní je dobré úplně osekat malbu nebo tapetu a stěnu následně ošetřit speciálními dezinfekčními nebo biocidními prostředky. Na trhu jsou dnes k dostání i různé omítky s protiplísňovou ochranou, která zabraňuje jakémukoli budoucímu vzniku plísňových zárodků. Po ošetření stěny takovou omítkou můžeme obnovit výmalbu a klidně i lepit tapety; máte zaručeno, že se plísně zbavíte natrvalo!

Odstraňte plíseň ze stěn a udělejte ze svého bytu opět bezpečné a čisté prostředí, do kterého se budete rádi vracet. Hubení plísní nebylo nikdy snazší než teď!