Závadné gumičky Loom Bands? – Jak to doopravdy je

Napsal | 26.10.2014

O gumičkách Loom Bands slyšel už asi každý, jenže slyšeli jste třeba o Rainbow Loom? Většina lidí v České Republice, jež se aspoň trochu zajímá o výrobky z gumiček, neslyšela o zmíněné značce vůbec, nebo jen velmi okrajově. Velmi alarmující je potom to, že Rainbow Loom jsou ve skutečnosti originální gumičky, přičemž Loom Bandsjen“ okopírované a nutno dodat levnější náhražky.

Neoriginální výrobky nejsou nijak kontrolované!

O závadnosti těchto gumiček značky Loom Bands už informovala britská organizace Arnika. Podle ní obsahují některá balení až několikanásobné povolené normy ftalátů, které mají velmi negativní účinek zejména na malé děti. Ovlivňují totiž nepříznivě hormonální systém a mohou narušit plodnost.

Pozor na ftaláty a velkou lámavost

Neoriginální gumičky Loom Bands jsou také často dělané tak, aby se ušetřilo co nejvíce peněz – to vede právě k použití nebezpečných látek (viz. zmíněné ftaláty), nesprávnému výrobnímu procesu apod. Gumičky tak mohou velmi lehce praskat. Stejná situace pak platí u neoriginálních stavů – je zde použit křehký plast, který se rovněž může lámat, a ostré úlomky mohou zranit menší děti. Použité látky jsou rovněž velkou neznámou a obecně je nejlepší se jim vyhnout. V zásadě pak platí, že každý bezpečný výrobek by měl obsahovat řadu certifikátů, které v podstatě ručí za správný výrobní postup a bezúhonnost daného výrobku (jako příklad uvedeme TUV, CE apod.).

Originální výrobky jsou sázkou na jistotou

Pokud si tedy chcete být 100% jistí, že kupujete nezávadný výrobek, který je certifikovaný a ověřený desítky milionů lidí, kupujte pouze originální gumičky značky Rainbow Loom. Jejich cena je sice z pravidla vyšší a prodávají se po menších baleních, nicméně kvalita je opravdu někde jinde (jak u gumiček, tak u pletacích stavů). Originální výrobky pak můžete koupit třeba na portálu Rainbowloom-original.cz. Zde rovněž najdete poměrně užitečné informace, jak můžete lehce poznat neoriginální výrobky i pod jakými názvy se vyskytují.