Výroba domácího prášku na praní

Napsal | 20.5.2015

Vlastnoruční výroba domácích potřeb má v historii lidstva již jistou tradici a i přesto, že nyní žijeme v převážně kapitalistické konzumní společnosti, která se soustředí především na ustavičnou spotřebu skrze obchodní řetězce, stále se najdou nadšenci, kteří si rádi jisté věci udělají po svém. V tomto článku se dozvíte právě to, jak si doma vyrobit vlastní prací prášek bez toho, abyste nejen sáhli hluboko do peněženky, ale také zatěžovali životní prostředí.

Co je potřeba k výrobě domacího prášku?

Pokud jste se tedy již najisto rozhodli, že si vlastní prací prostředek vyrobíte, není nic jednoduššího, než shánění potřebných surovin. Stačí kostka mýdla na praní, kupříkladu klasického Jelena. Poté potřebujete cca 250 gramů jedlé sody, které musí být v prášku. Pokud chcete, aby byl prostředek zároveň i z části aviváží, která Vaše prádlo provoní, sežeňte esenciální olej s určitou vůní, která Vám připadá nejlepší, zde opravdu záleží na Vaší představivosti. Nakonec si připravte přibližně 9,5 litrů vody, která musí být těsně po dosažení bodu varu.

Jak na to?

Jaký je postup? První věcí je nastrouhání pevného mýdla do části vroucí vody. Mýdlo se musí rozpustit a nesmí zde zůstat kousek pevné částečky. Dále přidejte do vody připravenou jedlou sodu, přičemž dolévejte zbytek vody a poté vše rozmíchejte tak, aby zde opravdu nezůstal kousek pevného skupenství látky. Jakmile vychladne celá směs mýdla, sody a vody, přidejte esenciální olej, doporučujeme přibližně 10 kapek, protože takový olej bývá velice koncentrovaný a při větším množství by se mohl minout potřebný výsledek s účinkem.

Nyní stačí pouze nechat vše odstát 24 hodin a již můžete svůj prací prostředek použít pro praní textilu všeho druhu.

Podělte se o svou zkušenost!

Věříme, že Vám byl návod velice nápomocný a že pokud se rozhodnete si svůj vlastní prací prostředek vyrobit, splní Vaše očekávání. Pro konkrétní či obecné připomínky se jistě obraťte na komentáře pod článkem, budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu.