Vypalování do dřeva – motivy

Napsal | 13.7.2015

Vypalování, gravírování nebo také pyrografie, jak se tomuto „řemeslu“ říká mezi profesionály, je činnost, při níž jsou do dřeva (a dalších materiálů) vypalovány různé obrazy, malby, písmena a prostě vše, nač si lidská mysl vzpomene. My jsme se dnes na tuto tradiční disciplínu rozhodli podívat poněkud zblízka, a pakliže si pohráváte s myšlenkou, že by gravírování mohlo být tou pravou činností pro Vás, dáme Vám i pár tipů na čerpání inspirace.

Gravírovat se dá vše, nač si vzpomenete

Gravírování se dnes už nedělá úplně ručně, tedy alespoň co se profesionálních středisek týče. Vše už dnes obstarává speciální laser, který dokáže do dřeva vypálit jak velké, i několika metrové obrazce, tak i zcela miniaturní, s rozlišením v řádech milimetrů. Jako u všeho v dnešním světě – konečné slovo je slovo zákazníků, čili pokud máte konkrétní představu, na 99% půjde zrealizovat.

Gravírování do dřeva

Kupte si vlastní sadu!

Vypalovat do dřeva ale můžete i svépomocí, a to sice se speciální vypalovací sadou. Tu si můžete pořídit doslova „za pár stovek“ a často k ní dostanete ještě velké množství nástavců a dalšího příslušenství.

Pověřte profesionály

Co se týče potřebné inspirace, podívat se můžete třeba na hotové výrobky českých gravírovacích společností. Ku příkladu portál levne-gravirovani.cz Vám ukáže přehlednou fotogalerii nejtypičtějších výrobků. Různá dřevěná pouzdra, krabičky, dřevěné podtácky, visačky i čistě dekorativní cedule apod. Motivy jsou pak jasné – názvy společností, výrobků, piv atd.

Když dochází inspirace

Pokud si potrpíte spíše na grafiku a nápaditost, dost možná oceníte Facebookovou skupinu se zaměřením právě na pyrografii (odkaz ZDE). Autor i další přispěvatelé z řad odběratelů sem dávají poměrně působivá díla, kdy se až laikovi zatají dech, co vše se dá za pomocí vypalovačky a dřeva vyrobit. Konkrétně tato stránka pak zaujme především motivy s koňmi.

Gravírovaná kytara

Jestli stále hledáte další a další motivy, zkuste zadat do Google vyhledávání (obrázky) „Pyrografie“. Ve výsledku dostanete stovky, ne-li tisíce různých motivů.