Útulný toskánský styl bydlení – typy a inspirace

Napsal | 28.8.2014

Toskánsko; to je romantika italského venkova, teplo a věčná siesta. Jak neradi odtamtud odjíždíme a jak nadšeně se tam vždy na dovolenou vracíme. Je mnoho důvodů, proč právě Toskánsko je pro tolik lidí srdcovou záležitostí. Možná je to tamním vínem, možná nenapodobitelnou architekturou a stylem zařizování bytů. Tak proč se slunnou Itálií neinspirovat a nevytvořit si kus Toskánska i u vás doma?

Příroda a tradice

Klasické bydlení jako na italském venkově nemá nic společného s dnešním funkcionalismem nebo minimalismem, naopak; toskánský styl se nese v duchu tradicí, a když do takového interiéru vstoupíte, budete mít pocit, že se za několik posledních století změnil jen minimálně. Toskánský styl je silně provázán s přírodou a přírodními materiály, základem je dřevo, které pokrývá nejen podlahy, ale vystupuje i ze stěn v podobě odkrytých trámů nebo zádveří. Tam, kde Ital nemůže použít dřevo, nahradí ho kamenem nebo alespoň dlažbou s imitací kamene. Dokonce i stěny by měly v toskánském interiéru působit co nejpřirozeněji; buď se používají různé štuky či neopracované omítky, nebo je oblíbenou variantou různé kamenné a terakotové obložení. Barvy se také nesou v přírodním tónu, dominuje jim béžová, slonovinová a všechny možné odstíny hnědé, doplněné olivovou nebo cihlově rudou.

Nábytek by přirozeně měl odpovídat zbytku interiéru; v tradičním toskánském stylu pak byste měli dát přednost nábytku starobylého zjevu, z masivního dřeva a jiných přírodních materiálů, který navozuje rodinnou pohodu a pohodlí. Centrem celého bytu je vždy velká kuchyň, která pro Italy, milovníky vaření a dobrého jídla, představuje místo, kde se vždy sejde celá rodina. Nejen ona, ale i zbytek interiéru se vyznačuje malebným zdobením. Nejen stěny, ale i nábytek s patinou pokrývají malované motivy hroznů a jiných přírodních motivů. Všude pak najdete různé otlučené hrnečky a džbánky pln lučního kvítí i nasušených letních trvalek.

Inspirujte se italskou krásou a přeneste kus té letní pohody i k sobě domů! Kdoví, jakých kouzel budete při zařizování bytu schopni? Fantazii se meze nekladou!