Severský styl bydlení – inspirace

Napsal | 10.10.2014

Krása a čistota severských krajin se odrazila i v tamním stylu bydlení; skandinávský minimalismus a čisté linie je něco, co uchvátilo architekty a designéry po celém světě. Nechte se severským stylem inspirovat i ve vašem bytě! Budete překvapeni, jak vás ta změna zaujme.

Barevná souhra

Co je pro interiér v severském stylu typické? Možná nečekaně kontrast barev. Jak se pro země blížící se polárnímu kruhu sluší, všemu vévodí bílá, která je základem celého bytu. Bílé stěny i nábytek vytváří v bytě dojem nerušené čistoty, vzdušnosti a klidu. U strohé bílé se však skandinávský styl nezastavuje, kombinuje ji totiž s výraznými barvami, jako je žlutá, červená nebo černá, a všudypřítomným dřevem, které dominuje každé podlaze. Nemá však tendenci míchat příliš barev najednou; stačí jedna až dvě barvy doplňující bílý základ a výrazným prvkem jsou i přírodní materiály, jako je dřevo nebo kámen.

Jaké jsou další zásady severského bydlení? Jedním z nejdůležitějších prvků je otevřený, přehledný prostor, který i malému bytu dodá iluzi prostornosti a vzdušnosti. Dostatek přirozeného světla je také něco, co této iluzi napomáhá, proto v severských bytech nejčastěji najdete rozměrná okna nebo celé prosklené stěny. Zapomeňte na tmavé malé pokojíky, kde se budete cítit jako ve skříni! V severském interiéru najdete pouze prostor, čistotu a klid.

A co doplňky?

Někteří možná namítnou, že je skandinávský styl příliš strohý a neosobní, a že spíše než do domu se hodí do kanceláří. Opak je pravdou. I severský styl doplňkům přeje, na rozdíl od mnohých jiných však i v této oblasti preferuje přírodní materiály nad čímkoli jiným. Nejčastěji se tak ve Skandinávii setkáte se záplavou květin, přírodními textiliemi s tradičním pruhovaným nebo jiným vzorem, nebo vázou s hromádkou ručně posbíraných kamínků z cest. A pokud severský styl skombinujete s moderním designem, nebo naopak se stylem vintage, získáte tak jedinečný interiér, kam se budou vaši hosti rádi vracet. Zamilujte se do Skandinávie!