Sedací soupravy jsou dominantou obývacího pokoje. Jak postupovat při jejich výběru?

Napsal | 3.3.2019

Sedací soupravy jsou považovány za dominantu obývacího pokoje. Zabírají zde nejvíce místa a strhávají pozornost svým směrem. Už jen proto je potřeba při výběru nové sedací soupravy přemýšlet a její koupi rozhodně neuspěchat. Jak ale poznáte, která sedací souprava je ta pravá?

Co rozhoduje při výběru sedací soupravy?

To je otázka, kterou si položí asi úplně každý, kdo bude před tento důležitý úkol postaven. Vybrat sedací soupravu, která vám bude vyhovovat po všech směrech a do obývacího pokoje dokonale zapadne – to totiž není jen tak. Chcete vědět, co všechno rozhoduje při výběru nové sedačky? Chcete poradit, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost? Chcete prozradit, jak při koupi nešlápnout vedle a vybrat správně? V tom případě čtěte dál!

Asi nejdůležitější je velikost sedací soupravy, kterou byste měli přizpůsobit jak dispozicím vašeho obývacího pokoje, tak i členům domácnosti. Je logické, že pro tříčlennou rodinu je zbytečné investovat do prostorné masivní sedačku ve tvaru U určené pro 8 lidí, stejně jako platí, že vícečetné rodině nebude stačit nejlevnější miniaturní sedací souprava pro dvě osoby. Co se prostoru týče, vybírejte sedačku tak, aby v místnosti sice působila dominantně, ale zároveň aby díky ní váš obývací pokoj nevypadal zastavěně a nepřipomínal tak skladiště.

Materiál hraje důležitou roli

Teď, když jste si vyjasnili, zda budete volit rozměrnou rohovou sedačku nebo například krátkou pohovku, přichází na řadu volba materiálu. Na trhu pořídíte kožené sedací soupravy i jejich levnější koženkové alternativy. Velice oblíbené jsou sedačky čalouněné, které už na první pohled působí měkce a doslova vybízí k tomu, abyste se do nich posadili. Opomenout nesmíme ani látkové sedací soupravy, které jsou k dostání v mnoha barvách či vzorech, mezi nimiž si jistě dokážete vybrat.

Co se materiálu týče, berte v potaz nejen jeho design, ale i otázku údržby. Kožené sedačky si kromě pravidelné impregnace nevyžadují kdovíjak složitou péči, k jejich údržbě vám postačí vlhký hadřík. U čalouněných sedacích souprav bohužel platí, že po určitém čase začnou ztrácet své původní barvy a co se týče údržby, je to podstatně složitější. Sedací soupravy, jejichž potahový materiál je látkový, jsou zase nechvalně známé v tom, že na nich vznikají tzv. vyšisovaná místa – jsou to místa, na kterých se nejvíce a nejčastěji sedí.