Působení barev na psychiku – Fikce či realita?

Napsal | 7.10.2014

Vítejte u dalšího článku z cyklu, ve kterém Vám dáváme možnost se nechat inspirovat různými radami a nápady, jak zpestřit Vaše obydlí. V tomto článku bude středem pozornosti jeden z mýtů, který nemůže ani potvrdit, ale ani vyvrátit, jelikož s různé studie vzájemně doplňují i vyvracejí. Jde o působení barev na psychiku člověka. Je to fikce či realita? Pojďme se na toto zajímavé téma podívat.

Blud či skutečnost?

Je již dlouho známo, že pokud trávíte hodně času v určitém prostředí, začne Vás různými způsoby ovlivňovat. Může to být ale za pomocí toho, jaké barevné kombinace má místnost? Jisté studie ukazují, že tomu tak opravdu je.

Jak barvy ovlivňují psychiku?

Kupříkladu – bílá je pro psychiku člověka barvou opravdu neutrální. Pokud tedy budete mít například obývací pokoj laděný do bíle barvy za pomocí nábytku v této barvě, stejně také i stěn, barva na Vás jistě nebude mít příliš znatelný účinek.

Jinak tomu je u křiklavějších barev. Můžeme si vzít třeba barvu zelenou. Zeleně laděné prostředí dokáže člověka dokonce uklidňovat. Potlačuje přílišnou aktivitu a budí ve Vás dojem především pohody a útulnosti místnosti, ve které tedy hraje prim právě zelená barva. Často se proto používá do obývacích pokojů, do dětských pokojů, zřídka do ložnic a kuchyní. Tato barva zkrátka podporuje kýženou domáckou atmosféru, které není nikdy dost.

Žlutá a světle oranžová barva – to jsou odstíny, které Vás donutí být aktivním člověkem. Tyto barvy v člověku dokáží nalézt vzbudit elán, vzrušení –zkrátka se nejedná o barvy, díky kterým byste byli jen pasivní. Žlutá barva je vhodná do obývacích pokojů, také do ložnic. Dokáže Vás povzbudit a v případě žluté ložnice také jistým způsobem nakopnout správným způsobem tak, abyste z postele do práce či do školy vyrazili včas. Další povzbuzující barvou je červená. Ta dokáže především u mužů nastartovat jejich smysly a elánem budou přímou hýřit.

Jak vidět karmu u lidí

No a víte proč jsou Vám někteří lidé příjemní a někteří ne? Za všechno může KARMA a v tomhle videu si ukážeme jak jí vidět!