Provance styl bydlení inspirace

Napsal | 23.4.2014

Bájná Provence: slunce, moře, všudypřítomná vůně levandule. Výjev, který v našich končinách připomíná spíš pohádku než skutečnost. Ale proč se tou jedinečnou atmosférou neinspirovat a nevytvořit si kus jižní Francie alespoň u vás doma?

Od základu

Pokud si pod přetvořením vašeho bytu do provensálského stylu představujete něco víc než jen pár náhodně vybraných doplňků, nikdy není pozdě začít. Na stěnách kromě výrazných barev, jako je nejčastější fialová nebo temně rudá, vyniknou třeba i světlé tapety, s pruhovaným nebo květinovým vzorem. Nebojte se ani obložení: v kuchyni úžasně vynikne prostý světlý kámen, jinde zkuste dřevo nebo podobné materiály. Na podlaze jsou přirozeně nejstylovější široká dřevěná prkna nebo parkety, ale ani plovoucí podlaha s motivem běleného dubu nebo borovice vás nezklame. A pokud jste v přestavbě náročnější, nezapomeňte na strop – ozdobné trámky nebo stropní kazety promění váš byt v zámek.

Bílá a zase bílá

Bílý nábytek, který jako by pocházel z pokoje nějaké princezny, je pro styl Provence typický. Ať už s patinou nebo bez, tradiční zdobené lavice nebo skříňky promění váš pokoj v jihofrancouzský ráj. A sehnat takový nábytek nemusí být vůbec náročné; můžete se po něm shánět ve specializovaných obchodech, ale zkuste se také poohlédnout v nejbližší prodejně nábytku – aspoň jeden či dva kousky vás tam jistě nezklamou. A chcete-li se do Provence stylu pustit opravdu naplno, pak prostě prozkoumejte rodinné půdy a podkroví, kdoví, třeba narazíte na kousek, který by vám i starožitníci záviděli!

Doplňky

Nebojte se váš vysněný byt zdobit, vždyť o tom Provence právě je: keramické vázy a květináče, krajkové dečky a přehozy, všudypřítomná levandule, zdobený textil a mnoho dalšího – nabídka doplňků je opravdu široká a najdete ji téměř v každém obchodě. Pokoj vám provoní levandulové nebo jiné svíčky a sáčky, váš balkon nebo zahradu pak prozáří závěsné lampy nebo lucerny. Nebojte se barveného proutí nebo kovu: inspirujte se Provence a zamilujte se do svého nového bytu!