Postup při tapetování aneb jak správně tapetovat?

Napsal | 23.5.2014

Tapetování je dnes opět v módě, ale ti, kdo se snaží sledovat trendy, často narážejí na jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku. Jak tapetovat správě, rychle, efektivně a hlavně kvalitně? Může se to zdát jako nemožný úkol, ale uvidíte, že na tom nic není. Tak hurá na to!

Než začneme

Příprava před tapetováním je stejně důležitá jako tapetování samo. Pečlivě si změřte plochu stěny a spočítejte, kolik tapety budete potřebovat. Zkontrolujte také všechny zásuvky nebo vypínače; při tapetování je nejlepší dočasně vypnout proud a všechno odmontovat. Pořádně si prohlédněte všechna místa, kam budete tapetu lepit a zkontrolujte, zda vám někde nezůstal uvolněný kus tapet předchozích. Stěna by také měla být pokud možno suchá, rovná, hladká a čistá. Nerovnosti můžete zahladit pomocí sádry nebo tmelu, který můžete po zaschnutí ještě přejet smirkem. Pokud lepíte papírové tapety, je také lepší před tapetováním vypnout topení, aby se tapety nekrabatily.

Samotné lepení

Když jsme si všechny plochy připravili, je třeba tapety nastříhat. Pruhy tapet stříháme tak, aby nám ke každému pásu zbylo navíc ještě asi deset centimetrů; konečnou délku pak zarovnáte až u stěny. Nastříhané tapety si položte rubovou stranou na podlahu nebo dlouhý rovný stůl a tapetovací štětkou naneseme lepidlo. Lepidlo je dobré nanášet od středu rovnoměrně do všech stran. Tapetu poté poskládejte, aby se lepidlo rovnoměrně vsáklo a nechte asi deset minut odpočinout a změknout.

A jak nalepit tapety na stěnu? Nejlepší je dopomoci si olovnicí, aby bylo lepení dokonale kolmé, ale stačí si i pravítkem narýsovat na stěnu horizontální a vertikální osy a podle nich tapetu lepit. Ihned po nalepení je tapetu třeba uhladit kartáčem nebo hadříkem a můžete odstřihnout přečnívající části. A jak jste zvládli tohle, máte skoro hotovo! Než začnete lepit druhý pruh, ověřte si, že na sebe vzor správně navazuje, jinak postup zůstává stejný.

Nechte tapety schnout nejlépe 24 hodin, znovu namontujte vypínače a zásuvky a váš pokoj je už téměř připraven na bydlení. A je to! Tapetování je možné pohodlně zvládnout, když víte, jak na to.