Pokládka koberce

Napsal | 12.6.2014

Pořídili jste si do bytu nový koberec a nevíte si rady s jeho správným položením? Nechali jste si koberec odborně nařezat, přesto však do místnosti nesedí? Žádný strach; nemusíte na pomoc volat odborníky, s pokládkou koberce si jistě sami bez problémů poradíte!

Správný postup

Přivezli jste si koberec a chystáte se k jeho pokládce. Nejprve ze všeho byste měli zkontrolovat celou plochu podlahy a odstranit veškeré nečistoty nebo nerovnosti. Nezapomeňte ani na obvodové nebo jiné lišty, ty musí před pokládkou také pryč!

Pokládka

Pokud máte celou plochu připravenou, opatrně na ni koberec rozložte tak, aby u každé stěny přesahoval zhruba o deset centimetrů. Před samotnou pokládkou je dobré nechat koberec v místnosti 24 hodin nebo minimálně přes noc aklimatizovat, aby se přizpůsobil teplotě pokoje a vyrovnaly se na něm všechny záhyby. Poté koberec ke stěnám pevně přitlačte, odřízněte přebytečné kusy (je možné i pár centimetrů nechat a odříznout je později) a můžete se pustit do samotného lepení. V pokojích menších rozměrů (asi do 20 m2) není nutné koberec lepit celoplošně, stačí jej připevnit pouze u stěn a jiných přechodů. Můžete si k tomu koupit speciální lepidlo, stačí však i obyčejná oboustranná lepicí páska, kterou nalepte k okrajům stěn a koberec pak k ní opatrně přitlačte buď vlastní silou, nebo nějakým větším předmětem tak, aby pevně držel a nevznikly na něm žádné záhyby. Tento proces může chvíli trvat, je však nutné jej provést s co nejvyšší opatrností.

Finální úpravy

Po nalepení koberec zkontrolujte a případně ořízněte jakékoli nerovnosti nebo přebytečné části. Ořezejte koberec i kolem rámů a prahů, počínejte si však se zvýšenou opatrností a snažte se o co nejpřesnější řez. Aby se okraj koberce netřepil, je možné ho oblepit kobercovou lepicí páskou. Pokud koberec vypadá přesně tak, jak má, je načase znovu ke stěnám umístit lišty a začít pokoj zařizovat nábytkem. Pokládku koberce máte za sebou!