Oprava vrzající podlahy

Napsal | 20.8.2014

Ať máte podlahu dřevěnou, nebo laminátovou, po čase se může stát, že vám na některých místech začne nepříjemně vrzat a skřípat. Různé díly podlahy se změnami tepla roztahují a smršťují a postupem let se v podlaze mohou uvolnit důležité spoje a vytvoří se praskliny a vlysy, které vrzání podlahy způsobují. Jak si s touto vadou poradit? Není nutné celou podlahu měnit, s většinou potíží si poradíte bez potíží sami!

Výplň dutin v podlaze

Nejčastěji se stává, že podlaha vrže pouze na jednom místě, kde došlo u uvolnění různých spojů mezi deskami. V takovém případě je oprava poměrně snadná; stačí, když problémové místo lokalizujete a vyhledáte na něm místo, kde podlaha vrže co možná nejhlasitěji. V tom místě pak do podlahy vyvrtejte díru vrtákem o velikosti 3,32 palce (takový vrták se dá snadno připojit ke kterékoli elektrické vrtačce) nepříliš hluboko pod svrchní desku podlahy. Tuto vyvrtanou díru pak celou vyplňte tmelem na dřevo; dejte pozor, aby se barva tmelu co nejvíce blížila barvě okolí podlahy. Setřete z podlahy zbytky tmelu a za 24 hodin je tmel suchý a podlaha připravená k dalšímu používání. Tento zákrok je velmi jednoduchý a často vyřeší všechny vaše problémy!

Rozsáhlá oprava parket

Pokud parkety vržou na více místech, je to způsobeno tím, že se jejich celý podklad v průběhu času ohnul a rozvlnil. V takovém případě je nejčastěji nutné odstranit všechny parkety a obnovit nebo vyrovnat podklad v celé místnosti. Při takové demontáži nezapomeňte parkety vždy číslovat, abyste měli přehled o tom, jak jdou jednotlivé díly parket po sobě, a parkety do sebe bez potíží zapadly. Při každé náročnější opravě však předem platí jedna dobrá rada: vždy je lepší se nejprve poradit s odborníkem, protože při laickém zacházení s materiálem můžete na podlaze napáchat více škody než užitku. Specialista vám jistě ochotně pomůže a vy budete mít jistotu, že vaše podlaha byla spravena kvalitně a vydrží dlouhá léta. Zbavte se tedy vrzajících podlah a projděte se po svém bytě zase jednou tiše!