Odhlučnění podlahy v panelovém bytě

Napsal | 21.5.2014

Bydlíte-li v panelovém bytě, pak se Vás možná (v tom horším případě) týká problém se sousedy. Ať už se jedná o sousedy hlučné, díky kterým v noci nezamhouříte oko nebo dokonce přes den neslyšíte vlastní hlas či jste to Vy, na které si ostatní stále stěžují, nemusíte ihned přemýšlet o přestěhování. Velmi často se nejedná o naschvály a neohleduplnost vůči ostatním obyvatelům panelového domu, nýbrž jde o špatně odhlučněnou podlahu. V tomto konkrétním případě se pak obyčejná chůze může pro chudáka pod Vámi zdát jako by přecházelo stádo slonů. A všimne-li si člověk jednou tohoto nepříjemného hluku, už ho nedokáže nevnímat, naopak. Nastraží uši a čeká, kdy se daná nepříjemnost znovu objeví a pak se bezvýsledně vzteká.

Jaká jsou možná řešení?

Pokud jste problémovým článkem ve Vašem panelovém domě Vy, moc nedoporučuji dělat takzvaného mrtvého brouka, že Vás se to přeci netýká. Vzpomeňme si na všemi dobře známou a velice oblíbenou českou komedii – Zítra to roztočíme, drahoušku (od režiséra Petra Schulhoffa). Na ní je krásně ukázáno, jak nepřátelské vztahy v domě dokáží znepříjemnit život. Další možností je koupit sousedům sluchátka nebo špunty do uší, ale ani tento způsob není většinou kladně přijat.

Předělávání podlahy

Myslíte-li to s řešením takovéto situace vážně, nakonec Vám asi nezbyde nic jiného než předělat celou podlahu (popřípadě i strop a stěny). Nebudu Vám lhát, celá tato „sranda“ rozhodně nevyjde lacino, ale to ticho a klid je poté k nezaplacení.

Akustická podlaha

Montáží tohoto typu podlahy (na tu již stávající) zajistíte větší hodnotu neprůzvučnosti. Tento způsob pomůže především proti dupání, cvakání, klapání, hlasité hudbě a všem dalším, na nervy lezoucím, zvukům. Nepatříte-li mezi kutily, nevadí, v České republice se nachází několik různých firem, na které se můžete bez váhání obrátit. Jejich kvalifikovaní zaměstnanci Vám zajisté dobře poradí, pomohou Vám zvolit ten nejlepší typ akustické podlahy a celkově vše zařídí.