K čemu je dobrý Koenzym q10?

Napsal | 29.12.2015

Hledáte několik způsobů, jak chránit preventivně své zdraví? Dnes jsme si pro Vás připravili článek o koenzymu Q10. Zaměříme se primárně na to, jaké jsou účinky, k čemu je dobrý a budeme se snažit vysvětlit, o co se jedná.

Koenzymu Q10 je významný antioxidant

Jak už jsme naznačili, jde o jednu z nejdůležitějších látek, která se vyskytuje v živočišných buňkách. Antioxidant se v našem těle vyskytuje (srdce, játra), ale v malém množství. Proto jsou tu potraviny, které nám tuto látku dodávají. Koenzym je považován za životně důležitým pro tělo. Jindy látku můžeme nazvat jako vitamíny, kterým je podobná.

Jakým způsobem ho lze tělu dodat?

Tento antioxidant Vaše tělo sice produkuje, ale v malém množství. Existují různé zdroje koenzymu. A to například běžné potraviny. Bohatým zdrojem je – kukuřice, ořechy, sója, ale i maso (hovězí, vepřové, drůbeží), ryby, brokolice, špenát a další. Při běžném stravování přijímáte průměrně 5 až 10 mg koenzymu Q10. Nezůstaneme však jen u klasického zdroje potravy, ale zaměříme se samozřejmě i na doplněk stravy prostřednictvím kapslí či tabletek.

Balení Koenzymu Q10

Balení Koenzymu Q10

Jeho oblíbenost sahá až ke sportovcům, kde perfektně funguje při podpoře regenerace těla po výkonu. Kupříkladu se vyskytuje v tobolkách s olejem, aby se lépe vstřebal. Je rozpustný v tucích. Jeho užívání v podobě doplňků, je lepší vzít si ho před nebo po jídle.

Proč je tak důležitý?

Pokud chcete předcházet různým nemocem nebo různému poškození zdraví, je dobré si tento vitamín doplnit. Jeho účinky jsou pozitivní zejména pro zdravé srdce, kdy stabilizuje buněčnou stěnu a srdce pracuje na vyšší výkon. Dalším jeho úkolem je pomáhat proti stresu či únavě. Většinou se úžívá u osob vyššího věku, kdy zdraví povoluje a opotřebované tělo se už nedokáže tolik bránit, jako dříve. Koenzym Q10 naleznete ve všech lékarnách ve Vašem městě a je volně prodejný. Poskytují ho i drogerie, ale pro lepší jistotu a kvalitu, zajděte spíše do lékarny.