Jak vyčistit ucpaný záchod?

Napsal | 12.6.2014

Každý tu situaci jistě dobře zná: v záchodě se cosi ucpalo a vy teď máte před očima jen mísu plnou špinavé vody a nevíte, co s tím. Nemějte strach, ani ta největší katastrofa v koupelně není důvod k panice. Jak si s ucpaným záchodem poradit? Nemusíte k tomu volat odborníky ani šikovného souseda. Zvládnete to snadno sami!

Pryč s odpadem

Prvním krokem při záchraně ucpaného záchodu by vždy mělo být použití síly. Zkuste mísu propláchnout proudem vody z kbelíku nebo vědra; často právě tlak vody ucpaný odpad uvolní a vy máte brzy po starostech. Pokud voda nepomůže, sáhněte po zvonu, který by měl být součástí výbavy každé domácnosti. Silně zapumpujte, a pokud se vám podaří vytvořit dostatečný tlak, měli byste být schopni s nečistotou pohnout.

Pokud vynaložení ani té největší síly nepomohlo, je na čase odčerpat ze záchodu stojící vodu a obrátit se na chemické pomocníky. Na trhu najdete spoustu přípravků specializovaných právě na uvolnění ucpaného záchodu, mezi nimiž si jistě každý vybere. Většina z nich obsahuje převážně louh nebo hydroxid sodný, kterými se také tyto prostředky dají nahradit: nalijte louh do záchodové mísy a počkejte, dokud nerozpustí všechny nečistoty. Pak stačí záchod propláchnout horkou vodou a máte hotovo. Může se stát, že louh nepomůže na první pokus nebo pomůže jenom zčásti, proto je dobré pročištění několikrát zopakovat než svoji snahu úplně vzdáme.

Kdy volat odborníky

Pokud nepomůže ani fyzická ani chemická síla, je načase obrátit se na profesionály. Právě instalatéři totiž mají právě to speciální vybavení, kterým váš záchod spasí a vy se tak navíc vyhnete nepříjemné práci při podrobném zkoumání svého záchodu. Jistě, bude vás to něco stát, ale za čistou koupelnu ta újma na peněžence stojí, nebo ne?

Ať už si poradíte jakkoli, ucpaný záchod se dá vyčistit téměř vždy a většinou i bez vynaložení větší námahy.