Jak správně zapojit lustr?

Napsal | 1.8.2014

Pořídili jste si do bytu nový lustr a nevíte si rady z jeho zapojením? Nemějte strach; není třeba volat profesionály, lustr zvládne každý zapojit sám a bez potíží. Jak na to? Postup je velmi snadný!

Bezpečné zapojení

Než začnete s jakoukoli montáží, je nutné vypnout v místnosti pojistky; pokud nevíte, jaké přesně máte vypojit, vypněte raději úplně vše. Zapojení lustru vám zabere jenom chvilku a po tu dobu se bez elektřiny jistě obejdete. Je čas pustit se do zapojování! Podle typu a stáří elektrického rozvodu na stropě najdete různé typy drátů a vodičů. Nejčastějším typem zapojení je rozvod se třemi vodiči: fázovým, nulovým a ochranným. Fázový vodič bývá červený nebo hnědý, nulový vodič poté modrý a ochranný vodič žlutozelený. Pokud barvy na vašem rozvodu neodpovídají, anebo pokud si chcete být jisti, můžete si jednotlivé vodiče ověřit zkoušečkou (to ale musíte pochopitelně provádět se zapnutými pojistkami).

Připojení kabelů k lustru

Pokud jste si kabely ověřili, je na čase je připojit k lustru. Většinou se jedná o spojování kontaktů stejných barev, tudíž je montáž poměrně snadná, základem je vždy spojit vodič fázový (nejčastěji červený) s kontaktem na žárovce a vodič nulový (ten bývá modrý) s kontaktem na obvodu lustru. U větších lustrů s vícero žárovkami se může stát, že jsou na fázový vodič kontakty dva, v tom případě se budete muset spokojit s rozsvěcením pouze poloviny lustru nebo nechat práci na profesionálovi a nechat si k rozvodu připojit druhý fázový kabel. Jako vždy je nejlepším řešením prevence – vždy vybírejte takový lustr, který odpovídá typu vašeho elektrického napojení.

Pokud jste všechny vodiče bezpečně zapojili, připevněte lustr ke stropu a našroubujte žárovky; teď už stačí jen znovu zapojit pojistky a vyzkoušet, zda vše svítí tak, jak má. Pokud ano, můžete si gratulovat – zvládli jste bez problémů zapojit lustr a ani jste k tomu nepotřebovali pomoc elektrikáře!