Jak si vyrobit náramky přátelství z bavlnek či korálků?

Napsal | 22.1.2016

Není už snad nikdo, kdo by neznal proplétané bavlnky do sebe pomocí uzlíků, nebo-li náramky přátelství. Zajímavé je, že jejich počátky vznikaly už od Indiálnů ze Střední Ameriky, jež už pro ně byly vyobrazeny jako symbol přátelství. Později se popularita pletení těchto náramků tak zvedla, že pohltila takřka celý svět.

Jedná se o velmi zajímavou ruční práci a zábavu v jednom. Když náramky hrají všemi barvami, zaujmou a potěší snad každého.

Co je k pletení náramků potřeba?

I přes to, že se při pohledu na vzory těchto náramků může zdát, že je to obtížné, zdání však klame. Techniky pletení nejsou složité a zvládne je každý nehledě na to, jestli je dítě nebo dospělý, chce to však cvik.

Kde tedy bavlnky pro pletení naleznete? Snad v každé galanterii za pár korun. Na trhu je nepřeberné množství různých typů bavlnek, z nichž si můžete vybrat dle libosti. Prioritou je samozřejmě to, aby bavlky (vlna), byly ve stejné tloušťce a délce. Je potřeba zavírací špendlík, jehož úkolem je začátek pramínků bavlnek upevnit na stabilní místo. Najde se snad v každé domácnosti. Pokud se ale tak nestane, je možností si špendlík nahradit tím, že si začátek pramenů bavlnek obmotáte kolem palce u nohy. Další prioritní záležitostí jsou nůžky, jež využijete při zastřižení dokončeného náramku a stříhání při začátku pletení.

Lehce a s chutí do toho!

Nejprve je nutné si vybrat pohodlné místo k pletení, tato práce bývá totiž zdlouhavá, ale později Vás tak nadchne, že se od „uzlíkování“ nebudete chtít vůbec odtrhnout. Jako první byste měli mít už vybrané barvy a délky pramenů bavlnek. Vršek bavlnek začnete uzlem, který spojí všechny najednou, a tím Vám už vznikne jakýsi „mop“, kdy jednotlivé bavlnky rozdělíte do různých stran. Poté vezmete 2 bavlnky téměř 5 cm od vršku a uděláte tahem vzhůru klasický uzlík , skládá se však z dvojtého uzlu. Takto postupujeme po celou řadu až do konce a na další řádce stále to samé a uvidíte, že to neni vůbec složité a jde vlastně o banální záležitost. Je samozřejmě jen a jen na Vás, zda si rozhodnete troufnout na jednotlivé vzorky ba dokonce i nápisy.

Hotový náramek přátelství

Hotový náramek přátelství

Věříme, že Vás tento článek zaujal, nabídl dostatek informací a zároveň nadchl tak, že si náramky zkusíte i sami vyrobit. Pokud máte již větší zkušenosti, nebojte se s nimi svěřit do komentářů.