Jak čistit pračku?

Napsal | 18.4.2014

Možná Vás to samotné překvapí, ale i pračka potřebuje čas od času vyčistit. Nejlépe je to dělat preventivně a nečekat na chvíli, kdy se z ní line nepříjemně páchnoucí odér plísně a bakterií. Asi si říkáte, kde se tam zatraceně vzali, když přeci pere prádlo, tak se tím i sama čistí, ne?

Bohužel Vás teď musím vyvést z omylu. Samozřejmě perete-li pokaždé na 90° moc bakterií a plísní se ve Vaší pračce neusadí, jelikož je vysoká teplota zlikviduje, nicméně Váš účet za energie nebude zrovna nejnižší. Pokud jste ovšem jedni z těch ekologičtějších, co perou na 15° – 30° (a proč také ne, když to dnešní prací prostředky již umožňují, navíc to je k prádlu a i na spotřebu energie šetrnější), tak Vás ve chvíli, kdy nebudete Vaši pračku pravidelně čistit, jednoho krásného dne určitě ovane nepříjemný puch vycházející z již výše zmíněného spotřebiče. Je to způsobeno usazováním zbytků pracích prostředků do trubek. Nechte ještě náhodou zavřená dvířka a můžete si gratulovat! Nevědomky jste právě vytvořili ideální prostředí pro vznik různých druhů plísní a bakterií.

Samotné čištění pračky

Jste-li vlastníkem jedné z inteligentních praček, pak pro Vás čištění tohoto přístroje bude naprostá hračka. Tyto chytré mašinky totiž mají program, který udělá vše za Vás. Vaším úkolem je pouze zmáčknout příslušný knoflík. Pračka poté dokáže sama vyčistit buben i se zásuvkou na prací prostředky. Nemáte-li ovšem jeden ze supermoderních výkřiků techniky, stále ještě nemusíte zoufat. Zkuste nejprve program s nejvyšší možnou teplotou, a pokud to nepomůže, na trhu najdete spoustu speciálních čisticích prostředků, jejichž pořizovací cena se pohybuje okolo 100 – 300 Kč a které zaručeně vydrží déle než půl roku.

Nejhorší možný scénář nastane tehdy, kdy Vám nepomůže žádná z výše uvedených možností. V takovéto situaci si vyhraďte dostatečné množství času a obrňte se trpělivostí, jelikož Vás čeká čistění nejen filtru, ale i špinavého těsnění na dvířkách, dávkovače pracích prostředků.

Doufáme, že Vám náš dnešní první návod líbil a pomohli jsme Vám. Věřte, že tuto novou rubriku zachvilku zaplníme plno novými články. Zatím ahoj – team: nabytek-cernymost.cz