Funkcionalistický nábytek do bytu

Napsal | 26.2.2015

Období, kdy byl funkcionalismus ve svém největším rozmachu, je už naštěstí v ČR za námi, nicméně lidé se často rádi vrací ke starším modelům, které znají z minulosti a snaží se o jejich znovu-zařazení do běžného života. Nejinak je tomu i v případě funkcionalistického nábytku, který můžete buď nenávidět, nebo milovat. Někteří lidé si ho nemohou vynachválit pro jeho jednoduchost, dostupnost a celkovou funkčnost. Naopak některým se ihned vybaví komunistický režim, nevzhledné paneláky a další bizarnosti. Tak či onak, funkcionalistický nábytek se stále prodává.

Nabídka na interier-shop.cz

Jedním z prodejců je třeba portál interier-shop.cz. Ten nabízí oživený funkcionalistický nábytek z nádechem dnešních moderních stylů. Jako jednoduchý příklad můžeme uvést židli STAM THONET, která dává vzpomenout mnohým z nás na kovovo-dřevěné židle ze školních lavic v dobách před 20-30 lety. Tehdy laciný a čistě funkční nábytek, dnes post-moderní židle za 2688 korun. Mimo to můžeme uvést ještě konferenční stolek LILI, který je rovněž vyroben z kovu. Horní deska je pak osazena skleněným povrchem a nožičky kolečky. Cena je potom 2340 korun.

Dodavatel luxusního nábytku

Dalším, o něco specifičtějším dodavatelem funkcionalistického nábytku, je portál antiquemobel.cz. Ten nabízí zejména originální starší kusy, které byly nově zrekonstruovány a nabídnuty k prodeji. Bohužel jejich ceny jsou určeny zejména pro velmi vážné zájemce a spíše sběratele, než pro běžného uživatele. Tak třeba tehdy naprosto běžná a obyčejná křesla s jídelním stolkem jsou dnes k prodeji za 140 000 korun. Pokud bychom se měli alespoň trochu držet nohama při zemi, můžeme zmínit celou řadu konferenčních funkcionalistických stolů, jejichž ceny se pohybují mezi 20-40 000 korunami.

Ušetřete na aukcích

Jak můžete vidět, funkcionalistický nábytek je dnes obrovský business a pokud si chcete pořídit kvalitní a zcela zachovalé kusy, budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Pokud chcete ale ušetřit, můžete zkusit prohledat různé aukční portály, jako je aukro.cz apod. Uživatelé zde často dávají k aukci předměty, které by normálně stály několik desítek tisíc korun, za pár tisíc, někdy i stovek.