Dům se sedlovou střechou

Napsal | 31.3.2015

Chystáte se stavět nový rodinný dům a nevíte si rady, jakou zvolit střechu a další dispozice? Nebo jen přemýšlíte o rekonstrukci Vašeho stávajícího domu a řešíte, mimo jiné, i zastřešení? Pak máme dnes článek právě pro Vás. Ukážeme Vám totiž, proč se dnes používají hlavně sedlové střechy, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a také kolik stojí.

Charakteristika sedlové střechy

Sedlové střechy jsou typem střech, které se skládají prakticky jen ze 2 velkých ploch, které mají dostatečný přesah na šítech domu (není však pravidlem), aby zde nedocházelo ke stékání vody po fasádě domu a následnému nasakování stěn vodou. Avšak některé rodinné domy nemohou mít tento přesah, ať už z estetických, nebo konstrukčních důvodů.

Výhody sedlové střechy

Co se týče výhod sedlové střechy, jedná se nesporně o nejlevnější typ střechy. Proč? Jednoduše – jsou zde konstrukčně nejmenší náklady na stavbu i na celkový počet tašek. Na rozdíl tak od střechy valbové, nebo polovalbové, kde jsou šíty ještě doplněny o další plochy střechové krytiny. Stavba je tak zas o něco komplikovanější a dražší, nicméně dle našeho názoru jsou valbové střechy estetičtější, než klasické sedlové střechy.

Nevýhody

Nevýhody mohou být právě nedořešené odtoky vody. Problém pak vzniká třeba v případě, že máte odkrytý štít na návětrné straně domu, odkud často fouká a při deště je voda přiváděna právě na odkrytou stěnu domu. Řešit to lze vhodnou fasádou, nebo izolací.

Sedlová střecha

Sedlová střecha na starší budově

Cena

Co se týče ceny jako takové, nedokážeme Vám přesně udat částku, neboť se vždy jedná o konkrétní aspekty, které udávají konečnou cenu – velikost střechy, materiál na stavbu apod. V zásadě ale můžete počítat s tím, že metr čtvereční střešní krytiny stojí zhruba 500 korun bez DPH, k tomu přičtěte folii, práci atd. Celkově byste se mohli vejít do 200 tisíc korun i s prací, pro standardně velký rodinný dům. Jednotlivé kalkulace Vám ale dají jednotlivé firmy, nebo se můžete podívat třeba na stránky KM Beta, Tondach apod.