Doporučujeme gumičky bez ftalátů

Napsal | 26.10.2014

Gumičkové šílenství je záležitostí dnes už prakticky celého světa. Vždyť náramek z gumiček nosí i Vévodkyně Kate z anglické panovnické rodiny. S každým kvalitním výrobkem, který dobije světové trhy, dnes bohužel ruku v ruce jde i spousta padělků, resp. levných náhražek, které jsou sice o dost levnější, nicméně kvalita je úplně někde jinde. Na problematiku nekvalitních gumiček jsme se zaměřili v dnešním článku.

Arnika hlásí ftaláty v gumičkách

Česká obchodní inspekce (ČOI) se bohužel ještě problematikou škodlivých materiálů v gumičkách nezabývala, nicméně v zahraničí už existuje poměrně velké množství ohlasů, které říkají, že drtivá většina gumiček Loom Bands obsahuje nebezpečné ftaláty. Na to upozornily především Anglie a Irsko (konkrétně organizace Arnika), kde je hit gumiček stejně tak rozšířen, jako u nás.

Jak je to s ftaláty ve výrobcích obecně

Ftaláty se používají ve své podstatě jako změkčovadlo plastů. Evropské normy povolují obsah těchto nebezpečných látek asi do 0,1% z celkové hmotnosti daného výrobku, zde v 1 gumičce. Některé testy ale prokázaly, že nekvalitní gumičky mají i několikanásobně větší hodnoty. A proč jsou vlastně tak nebezpečné?

Proč jsou ftaláty nebezpečné?

Ftaláty ohrožují zejména ty nejmenší z nás, malé děti, které mohou gumičky brát do úst apod. Nebezpečí pak spočívá ve vlivu těchto látek na hormonální systém, jehož nesprávný vývoj může mít nepříznivé následky v dětství, ale i dospělosti, kdy může být snížena plodnost, která je dnes hojně diskutována mezi odborníky.

Kupujte pouze originální výrobky!

Abyste předešli koupi těchto nebezpečných náramků, vyvarujte se až podezřele levným variantám gumiček, kterým chybí jakákoliv označení. Kupujte pouze originální Rainbow Looms, které jsou sice o něco dražší, než obyčjené gumičky z tržnic a obchodních domů, nicméně za bezpečí Vás i Vašich dětí to určitě stojí. Na obalu pak hledejte označení CE, které garantuje, že byl výrobek testován a schválen evropskou organizací. Pozor byste si ale měli dát i na falešná označení CE, jež často odkazují na „China Export“.