Chalupářský styl bydlení inspirace

Napsal | 27.7.2014

Chalupa: místo, které nejen v dobách dávno minulých představovalo symbol úniku od hluku velkoměsta a všudypřítomného stresu. Tak proč takové prostředí nenavodit i ve vašem bytě? Vraťte se k tradicím nebo spojte styl vašich babiček s moderním zařízením; chalupářský styl najíždí na novou vlnu popularity!

Útulnost a pohodlí

Základem všech chalup a bydlení v jejich stylu jsou přírodní materiály, nábytek tedy volte z dřevěného masivu, s různým zdobením nebo patinou. I na podlahách a stěnách byste se měli spoléhat na přírodní barvy a dekorace, vždyť právě takový styl je nejútulnější. Nebojte se také zdůraznit stavební prvky vašeho bytu; pro chalupy jsou typické neodkryté krovy a dveřní zárubně nebo trámy křižující strop. Pro čistě naturalistický design můžete také nechat stěny vašeho bytu neomítnuté; natřete je speciálními ochrannými přípravky a kochejte se pohledem na cihlu nebo kámen!

Mohutné nadýchané postele, krb na dřevo v obývacím pokoji; to vše je nezbytnou součástí venkovského stylu. Nešetřete ani doplňky; k chalupám neodmyslitelně patří různé poličky s knihami a starými poklady nalezenými na babiččině půdě nebo bleším trhu. Útulnost pokoje zvýší také různé koberce, vázy s květinami nebo obrazy ve starobylých rámech na stěnách, dávejte ale pozor, aby pokoj nebyl příliš křiklavý. Slaďte doplňky do stejných barev a materiálů, v jejichž duchu se nese ostatní nábytek a budete slavit úspěch.

Kuchyně pravého chalupáře

Chalupářský styl se projevuje nejvýrazněji zejména v kuchyních. Nejedná se pouze o starobylé keramické hrnce a pánve nebo tradiční venkovský obklad, tu pravou chalupářskou kuchyň můžete ozvláštnit například výrazným keramickým dřezem. Novým hitem venkovského stylu je návrat ke kdysi nezbytné kuchyňské peci, na které nemusíte jenom vařit nebo péct, v zimě si v ní zatopte jako v kamnech a užívejte si pohodlné teplo domova. Jistě budete souhlasit s názorem příznivců vaření na kamnech nebo peci, že takto připravené jídlo chutná úplně jinak než to z elektrických sporáků a vařičů.

Užijte si bydlení jako na chalupě a zamilujte se do svého staronového bytu! Venkovský styl nabízí ověřenou kvalitu a eleganci; je to zkrátka láska na celý život.