Celoroční mobilhaus k bydlení

Napsal | 21.7.2015

Bydlení v takzvaném mobilhausu bylo a asi i navždy bude dominantou USA, kde se už na začátku 20.století staly naprostým hitem. V posledních asi 40 letech se pak mobilhausy rozšířili i do značné části Evropy – své místo si našly ve Velké Británii, Holandsku, či třeba Francii. Zájem ale trvale roste i u nás a proto jsme se dnes zaměřili na nabídku mobilhausů v ČR. Jaké jsou vlastně výhody a nevýhody takového bydlení? A kolik takový mobilhaus stojí?

Mobilhaus na celý rok?

Předně bychom měli vysvětlit, že mobilhaus není už dávno jen sezónním bydlištěm. Naopak – stále více se rozšiřují tzv. celoroční mobilhausy, což znamená, že se v nich bydlí po celý rok. Tyto obytné domy jsou řešeny tak, aby vydrželi povětrnostní podmínky a zároveň byl v nich život komfortní. Nemusíte se tak bát, že byste se v zimě neohřáli, nebo by Vám snad mělo téct střechou.

Výhody

Výhody jsou asi jasné – největší z nich je cena. Mobilhaus s rozměry kolem 100 m2 se dá pořídit už do 1,5 milionu korun, tedy za částku, na kterou byste s obyčejným domem nikdy dosáhnout nemohli. Rovněž je výhodou jeho mobilita. V případě potřeby totiž můžete celý dům odstrojit a převést jinam. Rovněž nepotřebujete žádná stavební povolení apod.

Nevýhody

Nevýhod je ale také docela dost. Musíte mít vlastní pozemek, nebo aspoň spolehlivého nájemce. Dále je nutné vyřešit přípojky – bez elektřiny a vody se dnes prakticky žádný dům neobejde. Pokud Váš pozemek už přípojky má, máte vyhráno. Pokud ne, připravte si dalších pár desítek i stovek tisíc. Rovněž, pokud přijde třeba povodeň, o dům téměř 100% přijdete, jelikož, na rozdíl od klasických domů, postrádá pevný betonový základ.

Ceny

Co se týče cen v ČR, i veliké mobilhausy složeny z několika jednotek a s rozměry kolem 200m2, se dají pořídit za cenu kolem 2 milionů korun, což je opět o dost méně, než za klasický rodinný dům.

Pojízdné bydlení

Pojízdné bydlení