Broušení dřevěné podlahy

Napsal | 25.6.2014

Potřebuje vaše dřevěná podlaha renovaci? Přestěhovali jste se do nového bytu a našli pod kobercem nebo linoleem zanedbané parkety? Není nutné k tomu volat profesionály; s trochou pomoci zvládnete broušení podlahy vlastní silou. Vždyť co dodá bytu větší styl a atmosféru než udržovaná podlaha z pravého dřeva?

Renovace parket

Před broušením celou podlahu pečlivě zkontrolujte; zejména dávejte pozor, zda z ní někde nevyčnívají uvolněné hřebíky nebo nerovnosti, je také nutné zaplnit a zahladit příliš široké spáry, které se postupem času mohou mezi jednotlivými palubkami vytvořit. Je-li však celá podlaha v pořádku, můžete se směle pustit do samotného broušení.

Na trhu najdeme celou řadu parketových brusek, lze je však rozdělit na dva základní typy: pásovou talířovou brusku, která se hodí k zbroušení velkých ploch, a okrajovou brusku, která je ideální k broušení v rozích nebo pod topením. Nejlepším řešením je přirozeně kombinace obou typů, pokud však nejste připraveni do renovace moc investovat, i s jednou bruskou je možné renovaci podlahy zvládnout.

Brusivo

Další nutností při broušení podlah je pak samozřejmě brusivo, jehož výběru bychom také měli věnovat zvýšenou pozornost. Použití nekvalitního brusného materiálu může mít pro vzhled podlahy katastrofální důsledky, které už je velmi obtížné zvrátit. Proto se vyplatí investovat do kvalitnějšího materiálu, který se vám za vaši investici odvděčí kvalitou výsledků. U brusiva také vybíráme z široké škály zrnitosti a hrubosti broušení. Nejprostší radou je začít s jemným brusivem a pokračovat po škále, dokud nenalezneme ideální zrnitost materiálu, která nejlépe odpovídá stavu naší podlahy.

S bruskou manipulujeme velmi opatrně; podlahy je nutné brousit pomalu a pokud možno stále stejným tempem, zachovávat brusné stopy a stále kontrolovat různé nerovnosti nebo nepravidelné vzorce. Po dokončení hrubého broušení je nejlepší dobrousit podlahu talířovou bruskou s jemným brusivem a pak už můžete podlahu lakovat nebo voskovat.

Závěrem

Poraďte se v obchodě s odborníkem a jistě zjistíte, že broušení parket zvládnete bez problémů sami. Odměnou za vaši námahu vám bude krásná podlaha, která vám při zodpovědné údržbě vydrží dlouhá léta. Co víc si přát?