Barvy na patinování nábytku

Napsal | 30.8.2015

Máte starý nábytek, který by si zasloužil trochu pozornosti a péče? Nebaví Vás stále koukat na odřený a staře vyhlížející nábytek? Pak možná právě pro Vás je určen dnešní článek, neboť se v něm dnes zaměříme na patinování. V čem tato technika spočívá a kde lze zakoupit barvy na patinování nábytku? Více v následujícím článku.

V čem spočívá patinování?

Patinování nábytku je trend z posledních let a měsíců, přičemž se touto technikou zpracovávají starší kusy nábytku, které tak dostávají nový a neotřelý vzhled. Patinování má mnoho postupů, nicméně nejběžnější technikou je asi ta, kdy se celý povrch nejdříve opál horkovzdušnou pistolí, následně ošmirklují nerovnosti a případně zatmelí díry a úlomky. Pak už přichází na řadu patinování, kdy se nanášejí vrstvy barvy, do kterých lze také dělat různé vzory (třeba houbičkou, hadříkem atd.).

Originální patinovací barvy

Co se týče barev, asi nejlepší je používat barvy přímo určené na patinování. Ty jsou povětšinou označeny přímo na etiketě slovem „patina“. K dispozici je samozřejmě mnoho barev a odstínů, stejně tak balení. Tyto barvy jsou zpravidla dražší a hůře se shánějí. V nabídce je má třeba obchod ceske-tradice.cz, jež nabízí balení od kvalitního výrobce Nerchau po 59ml v barvách zelená, antik bílá, měděná a černá . Cena za každé z balení činí 64 Kč. Alternativou jsou pak barvy výrobce Viva Decor – ten nabízí balení po 90ml, nicméně jen jednu barvu, zelenou podkladovou. Cena této barvy činí 126 Kč.

Když patinovací barvy nejsou…

Pokud se Vám nechce shánět a platit za patinovací barvy, je možné stejného afektu dosáhnout prakticky jakoukoliv jinou barvou akrylátového charakteru. Mnoho zkušených kutilů také doporučuje barvy na vodní bázi, které rychleji schnout (lze tak nanášet více vrstev a rychleji) a navíc nemají tak silný zápach, který po několika hodinách práce může někomu vadit.